Labdien! Vai pastāv kādi pienākumi pirmsskolas bērna pavadītājam sabiedriskajā transportā (autobusā)? Kurš ir atbildīgs par šā bērna drošību brauciena laikā – autobusa vadītājs vai pavadošā persona? Ko darīt autobusa vadītājam, ja šis pirmsskolas vecuma bērns pārkāpj drošības noteikumus (nesēž, nelieto drošības jostu, pārvietojas pa autobusa salonu brauciena laikā), ja pavadītājs ir viņa vecākais brālis, 12–13 gadus vecs, kurš pats rupji pārkāpj visus drošības, ceļu satiksmes un pasažieru pārvadājumu noteikumus? Paldies!
Atbildes rodamas vairākos normatīvajos aktos: Autopārvadājumu likumā, Ceļu satiksmes likumā (CSL), Ceļu satiksmes noteikumos (CSN). Tie vispārēji nosaka autopārvadātāja (vadītāja) un pasažiera tiesības un pienākumus.
Autopārvadājumu likuma 30.1 panta pirmā daļa paredz, ka pasažieru pārvadājumus ar autobusiem atļauts veikt autovadītājiem, kuriem ir šo pārvadājumu veikšanai nepieciešamās profesionālās zināšanas. Iegūtās profesionālās zināšanas apliecina attiecīgs ieraksts transportlīdzekļu vadītāja apliecībā vai vadītāja kvalifikācijas kartē. Autobusa vadītājs ir atbildīgs par biļetē norādīto vietu pasažieru regulāro pārvadājumu autotransporta līdzeklī, kā arī drošu braucienu, proti, normatīvajiem aktiem atbilstošu autobusa vadīšanu.
Savukārt pasažieri ir atbildīgi par pasažieru pārvadāšanas noteikumu ievērošanu, piemēram, iekāpt transportlīdzeklī un izkāpt no tā tikai pēc tam, kad transportlīdzeklis pilnībā apstājies, braukšanas laikā piesprādzēties, ja sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām u. tml. Vienlaikus pasažieriem ir aizliegts braukšanas laikā traucēt transportlīdzekļa vadītāju vai novērst viņa uzmanību, piemēram, atvērt transportlīdzekļa durvis, atstāt sēdvietu bez uzaicinājuma, ja transportlīdzeklis apturēts pēc kompetentās iestādes amatpersonas pieprasījuma.
Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 599 Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība paredz, ka pirmsskolas vecuma bērns sabiedriskajā transportlīdzeklī nedrīkst braukt patstāvīgi. Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 24. panta sesto daļu vecākiem vai personai, kuras aprūpē bērns nodots, ir pienākums neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Tas nozīmē, ka bērnu līdz septiņu gadu vecumam sabiedriskajā transportā ir tiesīga pavadīt persona, kura nav jaunāka par 13 gadiem.
Gadījumā, ja bērns līdz septiņu gadu vecumam kā pasažieris un viņa pavadonis – pat neatkarīgi no viņa vecuma – autobusā pārkāpj drošības noteikumus un neievēro pasažieru pienākumus, autobusa vadītājam ir jāizsauc Valsts vai pašvaldības policija.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!