Kopīpašuma sadalīšana, lai dzīvokli noformētu kā atsevišķu īpašumu

J
jautā:
08. februārī, 2019
Sarmīte

Notika kopīpašnieku sapulce, lai noteiktu apsaimniekotāju īpašumam. Bet man ir cita problēma: noformēts kā dzīvoklis, bet īstenībā ir atsevišķa ēka. Nezinu, kurš varēja kaut ko tādu zemesgrāmatā noformēt kā dzīvokli. Ko darīt man, lai būtu atsevišķs īpašums? Un, ja kaut ko mainīšu, vai varēšu samaksāt visus izdevumus? Ko darīt, kur vērsties?

A
atbild:
22. februārī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Spriežot pēc jautājumā sniegtās informācijas, īpašums, kurā atrodas dzīvokļi, sastāv no vairākām ēkām, no kurām vienā ir tikai viens dzīvokļa īpašums. Šādā situācijā īpašuma sadalīšana atkarīga no tā, vai ēkas savā starpā nav saistītas ar kopīgām komunikācijām, vai iespējams nodalīt zemes gabalu katrai ēkai. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 7. panta noteikumiem “dzīvokļa īpašums tiek izbeigts, ja tas gājis bojā vai tiek pārveidots par citu īpašumu uz likuma, tiesas sprieduma, darījuma, tai skaitā dzīvokļu īpašnieku lēmuma vai testamenta, pamata”. Kopīpašuma sadalīšanai, ja tā ir iespējama fiziski, saskaņā ar Dzīvokļu īpašuma likuma 17. panta 5. daļas noteikumiem nepieciešama visu kopīpašnieku piekrišana.  Pieļauju, ka sadalīšanas process varētu būt sarežģīts, tas var prasīt finansiālus ieguldījumus, kā arī pēc īpašuma atdalīšanas varētu pieaugt nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi.