Var rīkoties bez visu kopīpašnieku piekrišanas

J
jautā:
07. novembrī, 2023
Jonis

Labdien! Kopīpašums ir atzīts par graustu, kas pieder 17 kopīpašniekiem. Viens no kopīpašniekiem pirms četriem gadiem nomira, taču joprojām zemesgrāmatā ir ierakstīts kā kopīpašuma daļas īpašnieks. Pašvaldības būvinspektors prasa ēkas nojaukšanu un uzlika naudas sodu. Vai šajā gadījumā būvinspektors rīkojās likumīgi, jo nojaukšanas būvprojekta noformēšana nav iespējama bez visu kopīpašnieku piekrišanas? Vai ir iespējams šo situāciju risināt likumiskā ceļā?

A
atbild:
22. novembrī, 2023
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultāte
Inga Kudeikina, Dr. iur., asociētā profesore

Civillikuma 1068. panta trešā daļa paredz izņēmumu: izņēmums no šiem noteikumiem pielaižams tajā gadījumā, kad kāds no kopīpašniekiem izdara kopīpašuma priekšmetā tādas pārgrozības, ko prasījusi nepieciešama vajadzība. Tādā gadījumā kopīpašnieki var rīkoties bez visu kopīpašnieku piekrišanas. Jūsu aprakstītā situācija ir attiecināma uz šādu gadījumu. No jautājuma nav skaidrs, vai būvprojekta saskaņošana par būves nojaukšanu kopīpašniekiem ir atteikta.