Uzkrātā atvaļinājuma izmantošana

J
jautā:
03. aprīlī, 2022
Valērija

Labdien! Vēlējos precizēt dažus jautājumus. No 01.09.2021. līdz 01.11.2021. man bija slimības lapa. No 02.11.2021. līdz 08.03.2022. abas dekrēta daļas par 70 un 56 dienām, bet no 08.03.2022. līdz 08.03.2023. – bērna kopšanas atvaļinājums. Darbā ir izveidojies diezgan liels atvaļinājuma uzkrājums par 40 kalendārajām dienām. Vai, atgriežoties 08.03.2023. darbā, vēl būs iespējams šo atvaļinājums izņemt, vai tas jau būs dzēsies? Ja būs iespēja izņemt, vai atvaļinājuma samaksa tiks ņemta vērā tā, kura bija par nostrādāto periodu pirms slimošanas, grūtniecības un bērna kopšanas?

A
atbild:
11. aprīlī, 2022
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbinieka neizmantotie kārtējie atvaļinājumi nedzēšas. Tos darbinieks secīgi izmanto, pievienojot kārtējam atvaļinājumam, bet, ja darba attiecības tiek izbeigtas, darba devējam ir pienākums izmaksāt neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju par visu periodu. Savukārt atbilstoši Darba likuma 151. panta ceturtajai daļai dzēšas par kārtējo gadu neizmantotais papildatvaļinājums.

Der zināt, ka, ievērojot  Darba likuma 150. panta piektajā daļā noteikto, darbiniekam, kuram ir bērns līdz triju gadu vecumam vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, ikgadējais apmaksātais atvaļinājums piešķirams vasarā vai pēc viņa vēlēšanās jebkurā citā laikā. Tādējādi jums būs visas tiesības izmantot uzkrāto ikgadējo atvaļinājumu, kad vēlēsities, tostarp uzreiz pēc BKA.

Atvaļinājuma apmaksai piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu, ko regulē Darba likuma 75. pants. Jūsu gadījumā atvaļinājuma nauda tiks aprēķināta, ievērojot Darba likuma 75. panta otrajā daļā noteikto:  ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma.