Kriminālprocesa pabeigšana saprātīgā termiņā

J
jautā:
14. janvārī, 2019
Oļegs

Kriminālprocesa likuma 14. panta pirmā daļa nosaka, ka ikvienam ir tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tas ir, bez neattaisnotas novilcināšanas. Tomēr Valsts kontrole raksta, ka “gandrīz puse no kopumā lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem ir uzsākti pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Tie mākslīgi palielina uzkrājumu, un, visticamāk, lielākā daļa no tiem tiks izbeigti, kad iestāsies noilgums”. (Avots: http://www.lrvk.gov.lv/uploads//reviziju-zinojumi/2016/2.4.1-6_2016/rz_vp_20.09.2017_bez-ip.pdf) Es esmu cietušā pārstāvis kriminālprocesā. Ko man darīt, lai šo situāciju novērstu?

A
atbild:
22. martā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Armands Smans, zvērināta advokāta palīgs

Jums kā cietušā pārstāvim pastāv iespēja iesniegt sūdzību uzraugošajam prokuroram (ja uzskatāt, ka izmeklēšana kriminālprocesā nenotiek pietiekami efektīvi, vai arī uzskatāt, ka kriminālprocesā ir pieļauta neattaisnota novilcināšana). Tāpat Jums kā cietušā pārstāvim ir tiesības vērsties ar pieteikumu pie procesa virzītāja, lūdzot veikt kriminālprocesā konkrētas izmeklēšanas darbības, ja to veikšana var palīdzēt sasniegt krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu. Ja kriminālprocess tiks nepamatoti izbeigts, Jums ir tiesības iesniegt uzraugošajam prokuroram sūdzību par lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu.