E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 15299
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: E-vide
3
3

Dokumenta paziņošana, izmantojot elektronisko sakaru līdzekļus

J
jautā:
14. septembrī, 2018
Ilze

Labdien! Paziņošanas likumā noteikts, ka dokumentu paziņo, izmantojot iestādes pārziņā esošo speciālo tiešsaistes formu, ja adresāts rakstveidā izteicis vēlmi saņemt dokumentu attiecīgajā veidā.

Man ir tāds jautājums – par katru dokumentu rakstveidā jāizsaka vēlme, vai pietiek ar to, ka esmu tiešsaistes formu kādreiz lietojusi, lai komunicētu ar iestādi?

Un vai iestāde var paziņot dokumentu uz manu e-pastu, ja es no šī e-pasta esmu iestādei rakstījusi, bet neesmu norādījusi, ka gribu, lai man iestāde paziņo atbildi vai citu dokumentu uz šo e-pastu? Paldies!

A
atbild:
05. oktobrī, 2018
Tieslietu ministrija
Lana Mauliņa, Komunikācijas un tehniskā nodrošinājuma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste

Paziņošanas likuma 9. panta otrā daļa cita starpā nosaka, ka dokumentu var paziņot ar elektroniskā pasta starpniecību, neizmantojot drošu elektronisko parakstu, ja adresāts rakstveidā izteicis vēlmi saņemt dokumentu attiecīgajā veidā vai šāda iespēja paredzēta normatīvajā aktā; dokumentu paziņo uz personas norādīto elektroniskā pasta adresi. Norādām, ka Paziņošanas likums pieļauj dokumentu paziņot uz personas elektroniskā pasta adresi, taču – tikai īstenojoties attiecīgiem nosacījumiem. Konkrētajā gadījumā jautājumā persona vērš uzmanību uz to, ka tā nav norādījusi, ka vēlas, lai iestāde dokumentu paziņo uz elektroniskā pasta adresi. Ņemot vērā minēto, Paziņošanas likumā noteiktie nosacījumi konkrētajā gadījumā neīstenojas. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka Paziņošanas likums paredz iespēju personai dokumentu paziņot ar elektroniskā pasta starpniecību, ja šāda iespēja paredzēta normatīvajā aktā.

Savukārt Paziņošanas likuma 9. panta trešā daļa cita starpā nosaka, ka dokumentu paziņo, izmantojot iestādes pārziņā esošo speciālo tiešsaistes formu, ja adresāts rakstveidā izteicis vēlmi saņemt dokumentu attiecīgajā veidā. Šādai dokumentu paziņošanai piemērojamas elektronisko dokumentu apriti regulējošās tiesību normas. No minētās normas vispārīgā regulējuma ir secināms, ka adresāta rakstveida vēlme saņemt dokumentu, izmantojot iestādes pārziņā esošo speciālo tiešsaistes formu, būtu nepieciešama katru reizi. Vienlaikus norādām – ja persona sākotnēji, piemēram, noslēdzot vienošanos vai līgumu par tiešsaistes formas izmantošanu, ir izteikusi rakstveida vēlmi to izmantot un attiecīgi arī saņemt dokumentus tiešsaistes formā, šāda rīcība ir vērtējama kā personas vēlme arī turpmāk saziņā izmantot tiešsaistes formu.

Vienlaikus vēršam uzmanību, piemēram, uz likuma “Par nodokļiem un nodevām” 7.2 panta “Valsts ieņēmumu dienesta izdotā administratīvā akta un citu lēmumu un dokumentu paziņošana, izmantojot elektroniskos sakarus” regulējumu, kas kā obligātu nosacījumu paredz to, ka Valsts ieņēmumu dienesta izdoto administratīvo aktu un citus lēmumus, dokumentus un informāciju nodokļu maksātājam, kurš ir Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietotājs, paziņo, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmu, vienlaikus par to nosūtot informāciju uz nodokļa maksātāja elektroniskās deklarēšanas sistēmā norādīto elektroniskā pasta adresi. Norādām, ka šajā gadījumā normatīvajā aktā tiešsaistes formas, ja persona ir tās lietotājs, izmantošana arī turpmāk tiek noteikta kā obligāta.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 3 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU