Vai laulātajam jāveic mantojuma novērtējums, ja īpašums iegūts laulības laikā

J
jautā:
12. septembrī, 2018
Biruta

Sieva ar vīru dzīvojuši visu laiku kopā. Vai sievai pēc vīra nāves, pārņemot mantojumā, jāveic uz vīra vārda esošās tehnikas, meža un mājas vērtības noteikšana, ja viss iegūts abu kopdzīves laikā?

A
atbild:
18. oktobrī, 2018
Latvijas notārs
Sandra Jakušenoka, zvērināta notāre

Mantojuma lietai mantojamās mantas novērtējums ir jāpievieno neatkarīgi no tā, ka manta iegūta un reģistrēta uz vīra vārda abu kopdzīves laikā:

  • ja mantojamās mantas sastāvā ir nekustamais īpašums, mantojuma lietai pievieno Valsts zemes dienesta izsniegtu izziņu par īpašuma kadastrālo vērtību un mežaudzes vērtību;
  • ja mantinieki plāno nekustamo īpašumu pārdot, mantojuma lietā var iesniegt tirgus novērtējumu, ko veicis sertificēts vērtētājs;
  • kapitālsabiedrību kapitāla daļu vai akciju, cita veida līdzdalības daļu, kā arī vērtspapīru vērtība ir to nominālvērtība;
  • naudas līdzekļu vērtība ir to nominālvērtība eiro saskaņā ar grāmatvedībā izmantojamo ārvalstu valūtas kursu;
  • ja mantojamās mantas sastāvā ir individuālā komersanta uzņēmums, individuālais uzņēmums, zemnieka vai zvejnieka saimniecība, attiecīgo uzņēmumu novērtē sertificēts vērtētājs un novērtējumu pievieno mantojuma lietai;
  • ja mantojamās mantas sastāvā ir reģistrējama kustama manta (piemēram, transportlīdzekļi, traktortehnika), to novērtē sertificēts vērtētājs vai attiecīgās nozares speciālists un vērtējumu pievieno mantojuma lietai;
  • ja mantojamās mantas sastāvā ir nereģistrējama kustama manta (piemēram, sadzīves tehnika, dzīvokļa iekārta), to novērtē mantinieki vai sertificēts vērtētājs, vai attiecīgās nozares speciālists un novērtējumu pievieno mantojuma lietai.

Ja manta iegūta laulāto kopdzīves laikā, sievai ir tiesības izprasīt no atstātā mantojuma savu pārdzīvojušās laulātās mantas daļu, kas neietilpst mantojuma masā. Pārdzīvojušās laulātās daļu var izprasīt tikai no konkrētiem priekšmetiem, ievērojot iegūšanas tiesisko pamatu (par kopīgiem līdzekļiem vai ar otra laulātā līdzdalību).