TĒMA: Tieslietas

Vai var apstrīdēt spēkā stājušos spriedumu

J
jautā:
06. septembrī, 2018
TAISNĪBA

Tiesas spriedums civillietā stājies spēkā, pārsūdzēšanas termiņš beidzies. Kur vērsties, ja tiesas spriedums ir pretlikumīgs, t.i., prasītājai nav likumiska pamata celt prasību tiesā? Diemžēl neesmu jurists un neesmu iesniedzis tiesai paskaidrojumu un pierādījumus, ka strīds nepastāv.

A
atbild:
29. oktobrī, 2018
Edīte Brikmane
LV portāls

Civilprocesa likuma 203. panta piektā daļa paredz, ka spriedumam, kas stājies likumīgā spēkā, ir likuma spēks, tas ir obligāts un izpildāms visā valsts teritorijā un to var atcelt tikai likumā noteiktajos gadījumos un kārtībā. Proti, vienīgais ceļš, kā atcelt tiesas nolēmumu, būtu jaunas prasības celšana tiesā Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā. Taču, lai sniegtu atbildi, vai tas ir iespējams šajā situācijā, ir nepieciešams zināt, par kādu jautājumu notikusi tiesvedība, vai ir kāds attaisnojošs iemesls, kāpēc tiesai netika sniegti paskaidrojumi likumā noteiktajā termiņā u. tml. Piemēram, ja pēc tam, kad likumīgā spēkā stājies spriedums, ar kuru no atbildētāja piespriesti periodiski maksājumi, mainās apstākļi, kas ietekmē maksājumu apmēra vai ilguma noteikšanu, katra puse ir tiesīga, iesniedzot jaunu prasību, prasīt maksājumu apmēra vai termiņa grozīšanu. Jebkurā gadījumā vislabākais risinājums tomēr būtu konsultācija ar zvērinātu advokātu, kurš, iepazinies ar konkrētās lietas apstākļiem, varēs sniegt atbildes par turpmāko iespējamo rīcību.