Vai var pretendēt uz mirušā laulātā īpašumu, kas tam piederējis pirms laulības

J
jautā:
06. augustā, 2018
Dita

Kas mantos īpašumu, kas piederējis mirušajam pirms stāšanās laulībā? Vai arī laulātais var uz to pretendēt, vai tikai bērni?

A
atbild:
28. augustā, 2018
Signe Krūzkopa
LV portāls

Ja mirušais laulātais nav ne noslēdzis mantojuma līgumu, ne atstājis testamentu, tad mantojums tiek sadalīts pēc likuma. Civillikums nosaka, ka mantot pēc likuma var laulātais, radinieki (te iekļauti arī bērni, vecāki, brāļi un māsas), adoptētie (atbilstoši Civillikumam adoptētajam attiecībā pret adoptētāju un viņa radiniekiem ir laulībā dzimuša bērna tiesiskais stāvoklis).

Pārdzīvojušais laulātais manto no mirušā neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā.

Ja mirušajam laulātajam ir bērni (vai arī to lejupējie, ja bērni ir miruši) vai arī adoptētie un vēlmi mantot izteikuši mazāk par četriem bērniem, tad pārdzīvojušais laulātais manto vienlīdzīgās daļās ar bērniem, bet, ja vēlmi mantot izteikuši četri vai vairāk bērnu, tad pārdzīvojušais laulātais manto vienu ceturto daļu no mantojuma.