Bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir ne ilgāk kā uz pusotru gadu

J
jautā:
19. decembrī, 2017
Laila

Labdien! Šobrīd atrodos bērna kopšanas atvaļinājumā, kurš beidzas martā. Ģimenē ir pieteicies otrs bērniņš, un grūtniecības atvaļinājums ar otro bērniņu varētu sākties maijā. Vai bērna kopšanas atvaļinājumu ar pirmo bērnu ir iespējams pagarināt šos 2 mēnešus, lai arī neatmaksātu, taču paliekot darba attiecībās ar darba devēju? Kāda loma ir tam, ka pirmais bērns joprojam tiek barots ar krūti?

A
atbild:
22. decembrī, 2017
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 156. panta pirmā daļa paredz, ka darbiniekam bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.

Tas nozīmē, ka darba devējs nav tiesīgs pagarināt bērna kopšanas atvaļinājumu pēc darbinieka lūguma, ja tas pārsniedz viena gada un sešu mēnešu termiņu.

Lai saglabātu darba attiecības, Jūs varat lūgt darba devēju, atsaucoties uz Darba likuma 134. panta otro daļu, noteikt Jums līdz pirmsdzemdību atvaļinājumam nepilnu darba laiku.

Otrs, Jums neizdevīgākais, risinājums – vienoties par bezalgas atvaļinājuma izmantošanu.