Slimības lapu A apmaksā darba devējs

J
jautā:
14. februārī, 2017
Elmārs

Darbā man palūdza uzrakstīt atlūgumu uz paša vēlēšanos. Tajā dienā arī biju pie ārsta un man izrakstīja darba nespējas lapu. Kurai iestādei – darba devējam vai VSAA – šī lapa ir jāapmaksā?

A
atbild:
21. februārī, 2017
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba nespējas lapu A, ko izsniedz par pirmajām desmit slimības dienām, ir jāapmaksā darba devējam.

Saskaņā ar likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" 36. panta pirmo daļu darba devēja pienākums ir darbiniekam, kuram ir iestājusies pārejoša darba nespēja un izsniegta darbnespējas lapa A, izmaksāt no saviem līdzekļiem slimības naudu ne mazāk kā 75% apmērā no vidējās izpeļņas par otro un trešo pārejošas darba nespējas dienu un ne mazāk kā 80% apmērā – par laiku no ceturtās darba nespējas dienas, taču ne ilgāk par 10 kalendāra dienām. Tātad par pirmo slimības dienu samaksa nepienākas.

Ja slimība turpinās, tiek izsniegta darbnespējas lapa B, ko apmaksā VSAA.

Jāpiebilst, ka atbilstoši Darba likuma 100. panta pirmajai daļai darbiniekam ir tiesības prasīt, lai slimības laiku neieskaita uzteikuma termiņā.