E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 10727
Lasīšanai: 3 minūtes

Ja zemes īpašumu šķērso divu pagastu robeža

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. novembrī, 2016
Daina

Labdien! Mantojumā ir saņemts zemes īpašums (dabā viens vesels gabals), zemesgrāmatā reģistrēts krietni ilgāk par 60 mēnešiem. Lietas būtība tāda, ka vienu šī zemes gabala malu šķērso blakus esoša pagasta (novada) robeža, kā rezultātā īpašums atrodas divu pagastu teritorijās ar atsevišķām zemesgrāmatas apliecībām katrā pagastā. Jautājums: pārdodot visu zemes gabalu kopā, tas tiks uzskatīts kā viens (šajā gadījumā - vienīgais) vai tomēr kā divi atsevišķi īpašumi? Jāpiebilst, ka pagastā, kura teritorijā atrodas lielākā zemes gabala daļa, daudzu gadu garumā ir bijusi vienīgā deklarētā dzīvesvieta. Paldies!

A
atbild:
05. decembrī, 2016
Latvijas Notariāts
Anta Maldupe-Krūmiņa, zvērināta notāre

Ja pareizi esmu sapratusi no Jūsu jautājuma, tad īpašuma tiesības Jums ir nostiprinātas uz diviem patstāvīgiem nekustamiem īpašumiem, kur katrs ir ierakstīts atsevišķā zemesgrāmatas nodalījumā, lai gan dabā šie abi īpašumi ir ar kopīgu robežu un veido vienu veselu. Šajā gadījumā, slēdzot pirkuma līgumu, Jūs pārdosiet divus atsevišķus nekustamos īpašumus, kur katrs būs arī atsevišķi jānovērtē, t.i., jānosaka pirkuma maksa katram īpašumam. Pirms nekustamā īpašuma pārdošanas aicinām konsultēties VID.

Nekustamā īpašuma atsavināšana, t.sk. pārdošana, ir viens no gadījumiem, kad fiziskai personai var būt jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15 % apmērā no gūtā ienākuma no kapitāla pieauguma.

Vēršu Jūsu uzmanību, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas (t.sk. pārdošanas), kas:

-    ir īpašumā vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā ir deklarētā dzīvesvietair īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā ir personas deklarētā dzīvesvieta;

-   ir īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais nekustamais īpašums;

-  ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Aicinu Jūs pirms konkrētā pirkuma līguma noslēgšanas konsultēties:

pie zvērināta notāra, lai sastādītu pirkuma līgumu atbilstoši Jūsu situācijai un saņemtu atbildes uz ar šo darījumu saistītiem jautājumiem. Lai sameklētu dzīvesvietai tuvāko notāru, iesaku apmeklēt mājaslapu www.latvijasnotars.lv, kurā ir norādīts visu Latvijas notāru saraksts, prakses vietu adreses, kontakttālruņi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas