TĒMA: Mājoklis

Deklarēšanos savā īpašumā nevar ierobežot

J
jautā:
02. novembrī, 2016
Kriss

Vai ir iespējams uzlikt kādu ierobežojumu, lai neviens svešinieks neveiktu deklarēšanos manā īpašumā?

A
atbild:
09. novembrī, 2016
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Santa Jonāte, sabiedrisko attiecību vadītāja

Katra cilvēka pienākums ir deklarēt savu dzīvesvietas adresi. Ar to cilvēks apliecina, ka ir valstij sasniedzams, sniegtajām ziņām valsts tic. Katra persona uzņemas atbildību par šīm sniegtajām ziņām.

Personai ir tiesības deklarēt dzīvesvietu tur, kur tai ir tiesisks pamats to darīt:

  • personai pieder nekustamais īpašums,
  • persona īpašumu īrē vai nomā,
  • lietošanas tiesības iegūtas līdz ar laulību, radniecību, svainību vai citu likumisku vai līgumisku pamatu, kaut vai mutisku vienošanos.

Atsevišķs īpašnieka saskaņojums nav paredzēts, jo ļoti bieži nekustamā īpašuma saimnieki rīkojas prettiesiski un aizliedz deklarēties savā īpašumā, kas liedz personai pildīt pienākumu pret valsti. Ja starp abām pusēm ir vienošanās, atļauja nav jāprasa, jo tā jau pati par sevi dod tiesisku pamatu tur deklarēties. Norādot īres līgumā aizliegumu deklarēt dzīvesvietu nekustamajā īpašumā, dzīvokļa īpašnieks rīkojas prettiesiski.

Pārliecināties par to, kas ir deklarējies jūsu dzīvesvietā, var ar e-pakalpojuma palīdzību www.latvija.lv portāla sadaļā "Manā nekustamajā īpašumā deklarētās personas". Nereti valsts labvēlība, ātri un ērti deklarējot dzīvesvietas adresi, tiek izmantota ļaunprātīgi un tiek sniegtas nepatiesas ziņas. Tādos gadījumos jādodas uz pašvaldību un jāraksta iesniegums par ziņu anulēšanu. Personām, kas sniedz nepatiesas ziņas par deklarēto dzīvesvietu, var tikt uzlikts sods no 70 līdz 500 eiro.