Labdien! Dzīvoju Rīgā, Prūšu ielā 3/7 (kooperatīvs "Bulta"), piebraucamais ceļš ir vienās bedrēs. Biju aprakstījusi šo situāciju Rīgas Domei un saņēmu sekojošo atbildi [Sveiki! Galvenā problēma ar Rīgas pašvaldības finansēto dzīvojamās apbūves kvartālu pašvaldības valdījumā publiskā lietošanā esošo pagalmu piebraucamo ceļu remonta programmu ir saistīta tieši ar zemes piederību, jo pašvaldībai nav tiesību ieguldīt savus finanšu līdzekļus citu īpašnieku īpašumu uzturēšanai un labiekārtošanai. Sakarā ar to piebraucamais ceļš dzīvojamajā kvartālā, kuru veido ēkas Prūšu 3 k-1, k-2, k-3, k-4, k-5, k-6, k-7, kas šķērso šo kvartālu un savieno Prūšu ielu un Salaspils ielu gar ēkām Prūšu ielā 3 k-6, k-7, Salaspils ielā 20A un 22, saskaņā ar nekustamā īpašuma datubāzē (NEKIP) pieejamo informāciju, atrodas zemes īpašumos, kas nav pašvaldības valdījumā. Minētajam ceļam nav servitūta, kas būtu iedibināts par labu kādam no pašvaldības īpašumiem. Arī ēkas Prūšu ielā 3 k-1, k-6, k-7, Salaspils ielā 20A un 22 nav pašvaldības valdījumā, Prūšu ielas 3 k-7 pārvaldnieks ir DzĪKS "TEMPS". Lai iekļautu ceļa posmu programmā, tam jābūt ierakstītam zemesgrāmatā kā apgrūtinājums, ceļa servitūta teritorija (kā posms blakus ēkai Prūšu ielā 3 k-2). Lai kaut ko darītu lietas labā, Jums jāvēršas pie sava apsaimniekotāja, lai varētu zemesgrāmatā reģistrēt servitūtu, tas ir vienīgais variants.] Mans jautājums - vai zemes īpašniekam pēc likuma nav nepieciešams apsaimniekot savas zemesgabalu? Paldies.
Zemes īpašniekam ir jāgādā par sava īpašuma apsaimniekošanu. Taču Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 146 “Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi”, kuri izdoti saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām” un nosaka kārtību, kādā kopjama Rīgas pilsētas pašvaldības teritorija un uzturamas tajā esošās būves, gan ir detalizēti noteikts, kā īpašniekiem jārūpējas par ēkām un tiem piederošo teritoriju un daudz kas cits, bet nekas nav minēts par to, kā uzturamas ielas, kas atrodas uz privātīpašumā esošas zemes. Tātad par tām, kā var spriest no Jūsu citētās Rīgas domes atbildes, nerūpējas ne īpašnieks, ne pašvaldība, un normatīvajos aktos arī nav noteikts, kam tas jādara.
Acīmredzot Jums tiešām būtu jādomā par ceļa servitūta nodibināšanu (par to sīkāk var uzzināt LV portāla rakstā “Ceļa servitūts - mana zeme cita labumam”, taču šeit atkal parādās kāda problēma – saskaņā ar Civillikuma 1151. pantā noteikto ceļš ir jāuztur servitūta lietotājam).
“Līdz ar to lietotājam ir pienākums uzturēt ceļu kārtībā. Ja viņš to nedara, zemes īpašnieks var celt pret servitūta izlietotāju prasību tiesā,” LV portālam skaidro zvērināts advokāts Jānis Lapsa. Taču, ja līdzās esošo māju pārvaldnieki ir nodibinājuši ceļa servitūtu un tas iekļauts piebraucamo ceļu remontu programmā, tad ir vērts iepazīties ar kaimiņu pieredzi un rīkoties līdzīgi. Ja nekāds pieņemams risinājums nav atrodams, vēl varat vērsties pie šādās lietās pieredzējuša jurista, kas, iespējams, saskatīs kādu iedzīvotājiem izdevīgu rīcības variantu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!