Atceres diena sāksies ar svinīgu ziedu nolikšanu Balvos pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem. Savukārt turpinājumā, Balvu Kultūras un atpūtas centrā, norisināsies diskusija “Stompaku nacionālo partizānu nometne kā patriotisma simbols un vietas potenciāls nākotnē”. Diskusijā piedalīsies: Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, Balvu novada domes deputāts Aldis Bukšs, AS “Latvijas valsts meži” Ziemeļlatgales reģiona Mežkopības vadītājs Viktors Reblis, vēsturnieks Zigmārs Turčinskis, Jaunsargu pārstāvis Valentīns Keišs, diskusiju vadīs Mārtiņš Kaprāns, un to būs iespējams vērot tiešraidē Balvu novada pašvaldības mājas lapā www.balvi.lv vai https://www.facebook.com/balvunovadapasvaldiba.
Dienas otrā pusē Stompaku nometnes teritorijā Balvu novada Susāju pagastā norisināsies svētbrīdis un svinīgs pasākums, kura laikā tiks atklāts rekonstruētais bunkurs-baznīca, kā arī piemiņas zīme Stompakos apglabātajiem nacionālajiem partizāniem.
Bunkura-baznīcas rekonstrukcija tika uzsākta 2021.gadā pateicoties Zemkopības ministrijas un VAS “Latvijas valsts meži” atbalstam.
Par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu ir noteikts 2. marts, jo 1945. gadā 2. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.
Dabas liegums “Stompaku purvi” ir unikāla teritorija ar dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu. Purva austrumu daļas salās 2. Pasaules kara laikā bija ierīkota partizānu apmetne, kura bija lielākā Baltijā un Ziemeļeiropā. Tajā bija 24 bunkuri un vairākas virszemes būves. Uz Nacionālo partizānu mītnēm dabas liegumā “Stompaku purvi” ved marķēta taka, mitrākajās purva vietās ierīkotas laipas. Izstaigājot dabas taku, iespējams uzzināt arī par teritorijā mītošajiem putniem, dzīvniekiem un augiem.