DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. februārī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

2.martā pirmo reizi Latvijas vēsturē tiks atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres diena

Baznīcas bunkurs Stompaku purva apmetnes vietā. Bunkurs tika uzcelts, kad 1945.gada februārī nometnē ieradās Šķilbēnu katoļu draudzes prāvests Ludvigs Štagars. Baznīcas bunkurā katru dienu notika Dievkalpojumi. Stompaku kaujas laikā Baznīcas bunkurā atradās medicīniskās palīdzības punkts. Baznīcas bunkurs Stompaku purva apmetnes vietā tika atjaunots 2021.gadā.

FOTO: Balvu novada pašvaldības arhīvs

Šī gada 2.martā pirmo reizi Latvijas vēsturē tiks atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres diena. Tās ietvaros Balvu novada pašvaldība organizē vairākus pasākumus ar Valsts prezidenta, kā arī aizsardzības, tieslietu un zemkopības ministru līdzdalību.

Atceres diena sāksies ar svinīgu ziedu nolikšanu Balvos pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem. Savukārt turpinājumā, Balvu Kultūras un atpūtas centrā, norisināsies diskusija “Stompaku nacionālo partizānu nometne kā patriotisma simbols un vietas potenciāls nākotnē”. Diskusijā piedalīsies:  Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, Balvu novada domes deputāts Aldis Bukšs, AS “Latvijas valsts meži” Ziemeļlatgales reģiona Mežkopības vadītājs Viktors Reblis, vēsturnieks Zigmārs Turčinskis, Jaunsargu pārstāvis Valentīns Keišs, diskusiju vadīs Mārtiņš Kaprāns, un to būs iespējams vērot tiešraidē Balvu novada pašvaldības mājas lapā www.balvi.lv vai https://www.facebook.com/balvunovadapasvaldiba.

Dienas otrā pusē Stompaku nometnes teritorijā Balvu novada Susāju pagastā norisināsies svētbrīdis un svinīgs pasākums, kura laikā tiks atklāts rekonstruētais bunkurs-baznīca, kā arī piemiņas zīme Stompakos apglabātajiem nacionālajiem partizāniem.

Bunkura-baznīcas rekonstrukcija tika uzsākta 2021.gadā pateicoties Zemkopības ministrijas un VAS “Latvijas valsts meži” atbalstam.

Par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu ir noteikts 2. marts, jo 1945. gadā 2. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.

Dabas liegums “Stompaku purvi” ir unikāla teritorija ar dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu. Purva austrumu daļas salās 2. Pasaules kara laikā bija ierīkota partizānu apmetne, kura bija lielākā Baltijā un Ziemeļeiropā. Tajā bija 24 bunkuri un vairākas virszemes būves. Uz Nacionālo partizānu mītnēm dabas liegumā “Stompaku purvi” ved marķēta taka, mitrākajās purva vietās ierīkotas laipas. Izstaigājot dabas taku, iespējams uzzināt arī par teritorijā mītošajiem putniem, dzīvniekiem un augiem.

PASĀKUMA PROGRAMMA

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU