FOTO: Freepik.
Mājokļa pabalstam no šīgada rudens līdz apkures sezonas beigām ir noteikta lielāka mājsaimniecības minimālo ienākumu summa, kādu ņems vērā, aprēķinot šo pabalstu. Tas paredzēts, lai mājokļa pabalstu varētu saņemt vairāk mājsaimniecību.
Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteiktais garantētais minimālais ienākums (GMI) ir 109 eiro pirmajai (vai vienīgajai) personai mājsaimniecībā un 76 eiro – pārējām personām. Šo rādītāju izmanto mājokļa pabalsta aprēķinam.
Straujās inflācijas dēļ, lai palīdzētu mazāk pārtikušajiem, iepriekšējā apkures sezonā jau tika paaugstināti ienākumu sliekšņi (visiem ar koeficientu 1,5, vientuļiem pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti – 2 un 2,5), lai pēc rēķinu par mājokli samaksas cilvēku rīcībā paliktu nauda arī citām dienišķajām vajadzībām.
Tagad ar grozījumiem Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā noteikts: “Aprēķinot Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 35. panta pirmās daļas 2. punktā noteiktā mājokļa pabalsta apmēru, par laikposmu no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 31. maijam mājsaimniecībai garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summai piemēro koeficientu 3.”
Mājokļa pabalsta aprēķinam GMI sliekšņu summai paaugstinātais koeficients 3 nozīmē, ka pirmajai (vienīgajai) personai mājsaimniecībā tas ir 327 eiro (109 x 3), nākamajām – 228 eiro (76 x 3).
Lai uzlabotu mājokļa pabalsta pieejamību un iespējas saņemt mājokļa pabalstu lielākam cilvēku lokam ar augstākiem ienākumiem, tiks piemērots koeficients 3. No 1. oktobra vēršoties sociālajā dienestā ar iesniegumu mājokļa pabalsta piešķiršanai, persona uzrādīs un sociālais dienests aprēķinās mājokļa pabalstu atbilstoši par septembrī saņemtajiem rēķiniem, likuma normas piemērošana paskaidrota Labklājības ministrijas (LM) informācijā.
Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā 2022./2023. gada apkures sezonai ir paredzēts arī daļēji kompensēt izdevumus mājsaimniecībām par apkurē izmantoto elektroenerģiju, dabasgāzi, koksnes briketēm, koksnes granulām un malku, kā arī centralizētās siltumapgādes pakalpojumu.
Uzzini vairāk >>
Mājokļa pabalsts un atbalsts apkures nodrošināšanai, kurināmā iegādei ir divas dažādas un savstarpēji nošķiramas lietas.
Mājokļa pabalsts ir Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā paredzētais viens no diviem pamata pabalstiem, kuru saviem iedzīvotājiem maksā pašvaldība. Tas ir jau sen iestrādāts likumā (sākotnēji – dzīvokļa pabalsts), un, piešķirot šo pabalstu, tiek vērtēti mājsaimniecības ienākumi. Tāpēc ir jāiesniedz iztikas līdzekļu deklarācija ar prasīto informāciju atbilstoši MK noteikumiem Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” (2. pielikums).
Mājokļa pabalstu piešķir, izvērtējot mājsaimniecības ienākumus un materiālo stāvokli.
Ienākumi tiek iekļauti aprēķinā, bet materiālais stāvoklis (īpašumi, uzkrājumi) tiek vērtēts atbilstoši trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusa noteikumiem. Tas nozīmē, ka pēc ienākumu līmeņa mājsaimniecība var neatbilst trūcīgās vai maznodrošinātās mājsaimniecības statusam, taču materiālajam stāvoklim ir jāatbilst likumā noteiktajiem normatīviem, informācijā iedzīvotājiem par mājokļa pabalstu paskaidrots Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības mājaslapā.
Arī vairākas citas pašvaldības ir publicējušas aktualitāti par mājokļa pabalsta piešķiršanas nosacījumiem oktobrī. Pašvaldība tos paskaidro detalizētāk, tāpēc iedzīvotājiem ieteicams iepazīties ar savas pašvaldības saistošajiem noteikumiem un informāciju.
Piemēram, Rīgas Labklājības departamenta informācijā par paplašinātām iespējām saņemt pabalstu mājokļa izdevumu segšanai uzskaitīts, kādas mājsaimniecības var pretendēt uz mājokļa pabalstu:
Labklājības departaments arī vērš uzmanību Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 36. panta pirmās daļas 2. punktā uzskaitītajam, kas netiek uzskatīts par īpašumu un naudas līdzekļu uzkrājumu, nosakot tiesības saņemt mājokļa pabalstu.
Mājokļa pabalsta izdevumos iekļauj maksājumus par īri, apsaimniekošanu, auksto un karsto ūdeni, elektroenerģiju, gāzi, kanalizāciju, asenizācijas pakalpojumiem, ūdens skaitītāju uzstādīšanu vai pārbaudi, telekomunikāciju pakalpojumiem, internetu. Izdevumu minimālās normas ir noteiktas jau minētajos MK noteikumos Nr. 809 (3. pielikumā).
Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā ar grozījumiem atsevišķas izdevumu minimālās normas ir palielinātas:
Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 809 “Par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu” mājokļa pabalstu rēķina pēc formulas, kurā tagad (uz likumā noteikto periodu) tiek ievietots koeficients 3.
Mājokļa pabalsts = GMI sliekšņu summa mājsaimniecībai (pirmajai personai 327 eiro + 228 eiro katrai nākamajai) + izdevumi mājoklim – mājsaimniecības kopējie ienākumi.
Formula: Pmaj = (GMI 1 + GMI 2 x N) + K – I.
Formulas atšifrējums:
Pašvaldība iedzīvotājiem sniedz arī piemērus, lai cilvēki varētu saprast, kā aprēķina pabalstu, kāpēc tā apmērs ir atšķirīgs, kāpēc pabalsts var arī nepienākties. Ne vienmēr mājokļa pabalsts sedz pilnu summu par mājokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem, un daļa jāsamaksā mājsaimniecībai.
Rīgas Labklājības departamenta piemēri
Vientuļam pensionāram, kuram pensija ir 400 eiro, komunālo maksājumu summa ir 200 eiro, no kuriem normatīviem atbilst 160 eiro. Mājokļa pabalsts būs 327 + 160 – 400 = 87 eiro.
Ģimenē ir divi pieaugušie un divi bērni, kopējie ienākumi ir 1300 eiro, komunālie maksājumi – 500 eiro, no kuriem normatīviem atbilst 450 eiro. Mājokļa pabalsts būs 327 + 3 x 228 + 450 – 1300 = 161 eiro.
Vientuļam ierēdnim alga ir 800 eiro, komunālie maksājumi 300 eiro, kas nepārsniedz normatīvos noteikto. Mājokļa pabalsts būs 327 + 300 – 800 = – 173 eiro. Tas nozīmē, ka pēc mājokļa izdevumu samaksas paliek ienākumi, kas lielāki par GMI slieksni un pabalsts nepienākas.
Rēzeknes Sociālā dienesta piemēri
Ģimenes locekļi – māte, tēvs un divi bērni. Māte un tēvs strādā, saņem minimālo algu 500 eiro. Komunālo maksājumu kopsumma par mēnesi ir 400 eiro (apkure, elektrība, apsaimniekošana, ūdens, telefons, internets u. c. maksājumi pēc noteiktajiem normatīviem). Mājokļa pabalsta aprēķins: Pmaj = GMI (109 + 76 + 76 +76) x koeficients 3 + 400 – ienākumi 1000 = 337 x 3 + 400 – 1000 = 411 eiro (rezultāts pārsniedz komunālo maksājumu kopsummu jeb sociālais dienests segs visus izdevumus par mājokli).
Pensionāre, dzīvo viena vienistabas dzīvoklī, ienākumi – pensija 380 eiro. Rēķinu kopsumma par esošo mēnesi ir 250 eiro. Mājokļa pabalsta aprēķins: Pmaj = GMI 109 x koeficients 3 + 250 – ienākumi 380 = 327 + 250 – 380 = 197 eiro (rezultāts nepārsniedz komunālo maksājumu kopsummu, no 250 eiro sociālais dienests segs 197 eiro).
Tātad katrs pats var ielikt formulā savas mājsaimniecības (vienas personas vai vairāku personu) rādītājus, lai pārliecinātos, vai varētu būt tiesības uz mājokļa pabalstu. Protams, iegaumējot likumā noteiktos ierobežojumus šī pabalsta saņemšanai (pieder vairāki īpašumi, ir lieli naudas uzkrājumi).
Pensionāra, kurš dzīvo atsevišķi, ienākums ir pensija 350 eiro. Izdevumi par dzīvokli – 210 eiro. Mājokļa pabalsts: 327 eiro + 210 – 350 = 187 eiro.
Mājsaimniecībā ir pieci cilvēki, strādājošs tētis, kura ienākumi ir 900 eiro, nestrādājoša māmiņa, trīs bērni, vecmāmiņa, kuras pensija ir 400 eiro. Izdevumi par dzīvokli – 450 eiro. Mājokļa pabalsts: 327 eiro + 4 x 228 eiro + 450 eiro – 1300 eiro = 389 eiro.
Mājsaimniecībā ir viens strādājošs pieaugušais, kura alga ir 800 eiro, un 2 bērni. Izdevumi par dzīvokli, internetu un telefonu (atbilstoši minimālajām normām) – 400 eiro. Mājokļa pabalsts: 327 eiro + 2 x 228 eiro + 400 eiro – 800 eiro = 383 eiro.
Mājsaimniecībā ir viens strādājošs pieaugušais, kura alga ir 1200 eiro, un 2 bērni. Izdevumi par dzīvokli, internetu un telefonu (atbilstoši minimālajām normām) – 520 eiro. Mājokļa pabalsts: 327 eiro + 2 x 228 eiro + 520 – 1200 eiro = 103 eiro.
Saskaņā ar likumu mājsaimniecības pārstāvis var lūgt mājokļa pabalstu oktobrī, iesniedzot septembra rēķinu. Kā sociālais dienests oktobrī noteiks, vai mājsaimniecībai ir tiesības uz mājokļa pabalstu par septembri? Vai sociālajam dienestam ir jāzina mājsaimniecības ienākumi septembrī? Vai mājokļa pabalsta aprēķinam ņem vērā ienākumus katrā mēnesī vai vidējos ienākumus par trim mēnešiem (iztikas līdzekļu deklarācija jāiesniedz par trim mēnešiem)?
Labklājības ministrijas Sociālā darba un sociālās palīdzības politikas departamenta vecākā eksperte Maruta Pavasare skaidro: “Lai aizpildītu iztikas līdzekļu deklarāciju trim vai sešiem mēnešiem uz priekšu, jāiesniedz ziņas, kas apliecina ienākumus par trim iepriekšējiem mēnešiem, no kuriem izrēķina vidējos ienākumus mēnesī. Oktobrī būs jāiesniedz tādi izdevumus apliecinoši dokumenti, kuri jāapmaksā oktobrī. Uz vienas bāzes aprēķināts mājokļa pabalsts tiks attiecināts trīs vai sešus mēnešus uz priekšu. Deklarācijas spēkā esamības periodā personai ir tiesības iesniegt (reizi mēnesī) jaunus dokumentus, kuri apliecina izdevumus, vai lūgt sociālo dienestu veikt pārrēķinu pēc apkures sezonas beigām.”
Rīgas Labklājības departaments ir norādījis, ka tām mājsaimniecībām, kurām mājokļa pabalsts piešķirts pirms 1. oktobra un ir spēkā Iztikas līdzekļu deklarācija, mājokļa pabalsta aprēķinā jaunais GMI slieksnis tiks piemērots automātiski, bez jauna iesnieguma iesniegšanas.
Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā noteikts: “Pašvaldības sociālais dienests laikposmā no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 31. maijam iesniegtos iesniegumus par materiālās situācijas izvērtēšanu, sociālās palīdzības pabalstu un trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa piešķiršanu izskata 40 darbdienu laikā pēc minētā iesnieguma un normatīvajos aktos par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu noteikto dokumentu saņemšanas un pieņem lēmumu par mājokļa pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt šo pabalstu. Mājokļa pabalstu mājsaimniecībai piešķir ar mēnesi, kad saņemts iesniegums.”
Sarūgtinājumu jautājumos e-konsultācijās LV portālam ir pauduši pensionāri, kuriem vienīgais ienākums – pensija – ir būtiski palielinājusies, kā rezultātā viņiem var tikt “atņemts” pabalsts. Vai septembrī indeksācijas dēļ saņemtās pensijas palielinājums jāattiecina arī uz augustu, vai arī augusta un septembra pensijas pārrēķins tiek ieskaitīts kā septembra ienākums, t. i., tad, kad izmaksāts?
Daudziem pensionāriem aktuālo situāciju paskaidro M. Pavasare: “Puse no indeksācijā saņemtā pensijas pielikuma jāattiecina uz augustu, puse – uz septembri. Taču sociālās palīdzības pamata pabalsti nav jāpārrēķina ar atpakaļejošu datumu.
Savukārt mājokļa pabalstu, kas piešķirts par laikposmu no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 31. maijam, pārrēķinās pēc 2022./2023. gada apkures sezonas beigām, bet ne vēlāk kā līdz 2023. gada 30. jūnijam. Tas ir paredzēts Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā.”
Avots: Labklājības ministrija.