SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Oskars Rekšņa
LV portāls
15. februārī, 2022
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Noziedzība
6
6

Inovācija Valsts policijā: īpaši sarežģītu nozieguma vietu 3D skenēšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Valsts policija

Latvijas tiesu ekspertīzes speciālistiem šogad Latvijā un Norvēģijā plānotas mācības nozieguma vietu 3D skenēšanā, tādējādi stiprinot abu valstu tiesībsargājošo iestāžu sadarbību tiesu ekspertīžu jomā un veicinot pirmstiesas izmeklēšanas procesa kvalitāti Latvijā. Valsts policijā 3D skenēšana ir inovācija, kas var palīdzēt sarežģītu noziegumu un nelaimes gadījumu atklāšanā.

īsumā
  • Trīsdimensiju skenēšana ir efektīva un mūsdienīga metode dažādu veidu notikuma vietu (noziegumu, nelaimes gadījumu, ugunsgrēku utt.) rekonstruēšanai.
  • Jaunā metode ļauj gūt kopskatu un virtuāli pārvietoties notikuma vietā, pietuvinot objektus, mēģinot to aplūkot no dažādiem skatpunktiem.
  • Līdz šim iekārta tikusi izmantota lidmašīnas avārijas vietā, kura notika iepriekšējā gada augustā Cēsīs, Priekuļu lidlaukā, kā arī vairākās ceļu satiksmes negadījumu vietās.
  • Latvijas institūcijām noziegumu vietu 3D skenēšanas mācību organizēšanai un papildmateriālu iegādei plānotās izmaksas ir aptuveni 16 000 eiro.

Līdz 2023. gada beigām ir plānots pilnībā pabeigt EEZ grantu programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Latvijas-Norvēģijas divpusējās sadarbības mācību ciklu kriminālistikas jomā, kurā noziegumu vietu 3D skenēšanas mācības ir tikai daļa no paredzētajām aktivitātēm.

Noziegumu vietu 3D skenēšanas mācībās šobrīd plānots piedalīties sešiem Latvijas ekspertiem – pieciem Valsts policijas un vienam Valsts tiesu ekspertīžu biroja pārstāvim –, kuri iegūtās zināšanas, tās turpmāk pielietojot praktiskajā darbā, nodos citiem pašmāju ekspertiem.

VP Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroja Vidzemes ekspertu nodaļas priekšnieks Artūrs Romanovskis sarunā ar LV portālu stāsta, ka Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Reģionu birojs pie šādām iekārtām tika pavisam nesen. Latvijā ir piecas ekspertu nodaļas – Vidzemē, Rīgā, Zemgalē, Latgalē un Kurzemē. Katrā no tām ir viena 3D lāzera iekārta.

Iespēja gūt kopainu

Policijas darbinieki ar šīm iekārtām izbrauc uz notikuma vietu, skenē nozieguma vietu, visbiežāk tā ir liela mēroga notikuma vieta, piemēram, pēc ceļu satiksmes negadījuma, kurā gājuši bojā vairāki cilvēki, iesaistīti vairāki transportlīdzekļi, iekārtas lietošanas iespējas ieskicē Romanovskis.

Vienā, divos attēlos ar ierastajām metodēm šādu notikuma vietu nav iespējams fiksēt. 3D skenēšana ir īpaša procedūra, darbinieks ar iekārtu “apstaigā” visu teritoriju. “Nepieciešama pacietība un laiks, lai izveidotu vizuālu projektu jeb notikuma vietas rekonstrukciju,” skaidro Romanovskis.

Vēlāk iegūto informāciju var izmantot eksperti, veicot avārijas ekspertīzes, savukārt izmeklētāji ar to palīdzību var pētīt un pārbaudīt iespējamās notikuma versijas. Projektu var izmantot daudzveidīgi, viņš piebilda.

Skenēšana nozīmē to, ka iekārta ļoti precīzi iemūžina notikuma vietu. Vēlāk darbinieks, kuram tas nepieciešams, projektā var aplūkot dažādu objektu izvietojumu, virtuāli “pārvietoties” notikuma vietā, pietuvinot objektus, mēģinot to aplūkot no dažādiem skatpunktiem.

“Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldē Latvijā tā ir inovācija, kas ikdienā netiks plaši izmantota. Iekārta ir smaga, darbiniekam, kurš ar to strādā, jābūt spēcīgam,” klāsta Romanovskis.

Iekārtai nepieciešama sagatavošana, uzstādīšana, skenēšana, projekta izveide, ar kuru tālāk var strādāt kādas jomas speciālists, viņš norādīja. Vienlaikus neiztikt arī bez detalizētiem notikuma vietas foto. 3D skenēšana ļauj gūt kopskatu.

Līdz šim jaunā iekārta tikusi izmantota lidmašīnas avārijas vietā, kura notika iepriekšējā gada augustā Cēsīs, Priekuļu lidlaukā, kā arī vairākās ceļu satiksmes negadījumu vietās. Proti, teritorijās, kuras ir plašas un nav iespējams uzreiz pārskatīt. Jāpiebilst, ka programmā ir iespējams veikt arī mērījumus, piemēram, nosakot precīzu attālumu starp vairākiem objektiem, zīmēt trajektorijas.  

FOTO: Valsts policija

Notikuma rekonstrukcija

Iekšlietu ministrija ir norādījusi, ka trīsdimensiju jeb 3D skenēšana ir efektīva un mūsdienīga metode visu veidu notikuma vietu (noziegumu, nelaimes gadījumu, ugunsgrēku utt.) rekonstruēšanai jeb vizualizēšanai gan telpās, gan ārpus tām. Ar šo metodi notikumu vietas iespējams reģistrēt ar milimetru precizitāti. Iegūto 3D skenējumu var izmantot kā vizuālu palīglīdzekli, piemēram, policijas izmeklēšanā un tiesvedībā.

Lūdzot dalīties pieredzē, kā 3D tehnoloģija var palīdzēt izmeklēšanā, Romanovskis min kādu ceļu satiksmes negadījumu uz šosejas Valmiera—Rīga, kurā gāja bojā motociklists. “3D projektā iegūtā informācija ļāva pētīt un spriest par iespējamajiem avārijas iemesliem, savukārt, redzot trajektorijas un objektu izvietojumu, varēja secināt par iespējamo braukšanas ātrumu. Tas ekspertiem palīdzēja rekonstruēt notikušo,” skaidro Romanovskis.

Starptautiskā pieredze liecina, ka trīsdimensiju vizualizācijas var izmantot, lai gūtu ieskatu arī vardarbības ģimenē un partneru ļaunprātīgas izmantošanas gadījumos. Iegūtais 3D skenējums ļauj precīzi izmērīt visus iespējamos attālumus un objektus. Īpaši noderīgi tas ir gadījumos, kad cietušie nespēj sniegt liecību, piemēram, ja cietušais ir zīdainis vai mazs bērns. Līdz ar to šī inovatīvā metode būs nozīmīga īpaši sarežģītu nozieguma vietu izmeklēšanai un atspoguļošanai tiesās.

Kaut arī šobrīd Valsts policijas un citu iestāžu rīcībā esošā 3D skenēšanas aprīkojuma izmantošana jau tiek apgūta, šo metodi Latvijā pilnvērtīgāk būs iespējams izmantot pēc starptautisko mācību noslēguma 2023. gadā. Latvijas speciālistu pieredze pašlaik nav liela, ir mērķis mācīties un pārņemt norvēģu praksi, akcentē Valsts policijas pārstāvis.

Latvijas institūcijām noziegumu vietu 3D skenēšanas mācību organizēšanai un papildmateriālu iegādei plānotās izmaksas ir aptuveni 16 000 eiro, no kuriem 85% tiek segti EEZ grantu ietvaros, savukārt Norvēģijas institūcijām plānotās izmaksas ir aptuveni 124 000 eiro, no kuriem 100% tiek segti Norvēģijas grantu ietvaros kā daļa no EEZ grantu programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta “Tiesu ekspertīžu sistēmas un notikumu vietas apskates kapacitātes stiprināšana”.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU