FOTO: Ieva Čīka, LETA
Lai atvieglotu elektroenerģijas cenu kāpuma rezultātā radīto finansiālo slogu galalietotājiem – mājsaimniecībām, uzņēmumiem un citām juridiskajām personām, – valsts kompensēs 50% no sistēmas pakalpojumu izmaksām no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 30. aprīlim.
Tas nozīmē, ka šajā laika periodā, sākot jau no 2021. gada decembra, gan pārvades, gan sadales sistēmas operatori piemēros maksas par sistēmas pakalpojumiem samazinājumu par 50% visiem galalietotājiem, kuri to manīs, janvārī saņemot rēķinu par patērēto elektroenerģiju decembrī.
Kopā ar valdības jau iepriekš apstiprināto elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) samazinājumu par aptuveni 60% no 2022. gada, šis risinājums dos iespēju, ņemot vērā lietotāju grupas un patēriņa apjomu, gandrīz uz pusi samazināt elektroenerģijas gala izmaksu pieaugumu, kas ir izveidojies kopš gada sākuma, aprēķinājusi Ekonomikas ministrija.
Līdzīgs kompensācijas mehānisms ir izveidots arī Igaunijā, kura ietvaros atbalsts lietotājiem tiek sniegts 50% apmērā no elektroenerģijas sistēmu operatoru tarifu izmaksām no 2021. gada oktobra līdz 2022. gada martam.
Maksas par sistēmas pakalpojumu samazinājuma kārtības izveidi un piemērošanas nosacījumus nosaka grozījumi Ministru kabineta (MK) 2014. gada 21. janvāra noteikumos Nr. 50 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi”, kas stājas spēkā 24. decembrī.
Kompensējot 50% no sistēmas pakalpojumu izmaksām, netiek mainīti sistēmas pakalpojumu tarifi un mazināti elektroenerģijas sistēmas operatora ieņēmumi par sniegto pakalpojumu, bet maksājums par sistēmas lietotāju saņemtajiem elektroenerģijas sistēmas pakalpojumiem noteiktajā laika periodā tiek vienādās daļās sadalīts starp sistēmas lietotāju un valsti, t. i., valsts sistēmas operatoriem kompensēs neiegūto peļņu.
Savukārt Saeima 22. decembrī galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par piesārņojumu”, kuri stājas spēkā 24. decembrī. Grozījumos noteikts, ka līdzekļus, kuri iegūti, izsolot emisijas kvotas, var izmantot vienreizējam pasākumam laika periodā no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 30. aprīlim, lai mazinātu elektroenerģijas galalietotāju tēriņus un kompensētu sistēmas pakalpojuma izmaksas. Finansējuma apmērs sistēmas operatoriem veido 77, 894 miljonus eiro.
Sistēmas pakalpojumu izmaksas lietotāja elektroenerģijas ikmēneša rēķinā veido aptuveni vienu trešdaļu (līdzās maksai par patērēto elektrību, OIK un pievienotās vērtības nodoklim), norādīts MK noteikumu Nr. 50 grozījumu anotācijā.
Atbilstoši elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS “Sadales tīkls” datiem MK noteikumu grozījumos piedāvātais regulējums ļautu samazināt gan mājsaimniecību, gan juridisko personu sistēmas pakalpojumu maksājumus, piemēram:
Klimatiskie apstākļi, globālā ekonomika pandēmijas apstākļos, oglekļa dioksīda (CO2) emisiju kvotu izmaksu kāpums u. c. – elektroenerģijas cena ir kāpusi dažādu iemeslu dēļ.
Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumu grozījumu anotācijā norādīts, ka cenas turpina strauju kāpumu. Pēdējās aplēses liecina, ka elektroenerģijas gala cena mājsaimniecībām un uzņēmumiem kāpusi 43%—50% robežās, dabasgāzei – 26%—90% robežās, bet siltumenerģijai, vietām sasniedzot pat 95% gala cenas kāpumu, salīdzinot ar 2020. gadu.