FOTO: Freepik.
Klimata un enerģētikas ministrija izstrādājusi jaunu atbalsta programmu, lai veicinātu atjaunīgo energoresursu izmantošanu daudzdzīvokļu, valsts un pašvaldību ēkās. Normatīvais regulējums nodots sabiedriskajai apspriešanai līdz 16. aprīlim.
Noteikumu projekts “Modernizācijas fonda finansēto projektu atklāta konkursa “Atjaunīgo energoresursu izmantošanas veicināšana daudzdzīvokļu ēkās, valsts un pašvaldību ēkās un energokopienās” nolikums” izdots saskaņā ar likuma “Par piesārņojumu” 32.13 panta ceturto daļu.
Modernizācijas fonds Modernizācijas fonds ir finanšu instruments, kas radīts ar mērķi veicināt Eiropas Savienības dalībvalstu virzību uz klimata politikas mērķu sasniegšanu. Tā darbību Latvijā kopš 2022. gada regulē likuma “Par piesārņojumu” V3 nodaļa, kur 32.13 panta ceturtā daļa nosaka: “Modernizācijas fonda finansējuma izmantošanu nodrošina, organizējot projektu iesniegumu konkursus. Ministru kabinets izdod projektu iesniegumu konkursu nolikumus, kuros nosaka projektu iesniegumu vērtēšanas kritērijus, komercdarbības atbalsta piešķiršanas nosacījumus, projektu iesniegumu iesniegšanas, izskatīšanas, apstiprināšanas un finansējuma piešķiršanas kārtību, projektu īstenošanas kārtību, kā arī pārskatu iesniegšanas un pārbaudes kārtību.” Plašāk par tēmu >> |
Noteikumu projekta mērķis ir veicināt siltumnīcefekta gāzes (SEG) emisiju samazināšanu un energoefektivitātes uzlabošanu daudzdzīvokļu ēkās, valsts un pašvaldību ēkās, kā arī energokopienās, atbalstot elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanas iekārtu un enerģijas akumulēšanas un uzglabāšanas iekārtu iegādi, kā arī ar to darbību saistītās infrastruktūras izveidi.
Atbalsta programma tiks īstenota Modernizācijas fonda ietvaros, un kopējais tajā pieejamais finansējums ir 26,8 miljoni eiro. To plānots apstiprināt Ministru kabinetā šī gada vidū, informē Klimata un enerģētikas ministrija (KEM).
Šobrīd mājsaimniecības var saņemt atbalstu atjaunīgo enerģijas ražošanas (AER) iekārtu iegādei, izmantojot programmu, kas noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 150 “Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana mājsaimniecībās – atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanai” nolikums”.
Ar jauno Modernizācijas fonda atbalsta programmu finansējuma saņēmēju loks AER iekārtu iegādei tiek ievērojami paplašināts, uzsver KEM.
Jaunajā programmā atbalsts tiks piešķirts granta veidā, un to varēs saņemt dzīvokļu īpašnieki, valsts un pašvaldību iestādes, to padotības iestādes, kā arī kapitālsabiedrības (valsts, pašvaldības, publiski privātās) un Energokopienu reģistrā reģistrētas energokopienas.
Ja konkursa ietvaros atbalstāmās aktivitātes tiks īstenotas daudzdzīvokļu ēkā, tad finansējumu varēs saņemt dzīvokļu īpašnieki – dzīvokļa īpašumos sadalītu dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki, dzīvokļa īpašumos nesadalītu dzīvojamo māju kopīpašnieki vai persona, kas ir mājas vienīgais dzīvokļu īpašnieks, kura īpašumtiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā.
Plānots, ka daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem konkursa ietvaros vienam projektam maksimāli pieejamais Modernizācijas fonda finansējums būs 50 000 eiro.
Paredzēts, ka tiešās pārvaldes iestādei, tās padotības iestādei vai citai valsts pārvaldes iestādei, pašvaldībai vai tās izveidotai iestādei, kā arī valsts kapitālsabiedrībai, pašvaldības kapitālsabiedrībai vai publiski privātai kapitālsabiedrībai maksimāli izsniedzamā summa būs līdz 100 000 eiro.
Savukārt Būvniecības valsts kontroles biroja Energoresursu informācijas sistēmas Energokopienu reģistrā reģistrētā energokopiena varēs pretendēt uz finansējumu līdz pat 200 000 eiro apmērā.
Konkursa ietvaros pieļaujamais atbalsts daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem un energokopienām nevarēs pārsniegt 70% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām.
Savukārt pieļaujamais atbalsts valsts un pašvaldību iestādēm, to padotības iestādēm, kā arī kapitālsabiedrībām (valsts, pašvaldības, publiski privātajām) nedrīkstēs pārsniegt 80% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām.
Atbalstu varēs izmantot, lai iegādātos un uzstādītu AER iekārtas, kas paredzētas siltumenerģijas un/vai elektroenerģijas ražošanai, – saules paneļus, saules kolektorus, siltumsūkņus, enerģijas akumulēšanas un uzglabāšanas iekārtas.
Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā). Lai piedalītos sabiedriskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts “Modernizācijas fonda finansēto projektu atklāta konkursa “Atjaunīgo energoresursu izmantošanas veicināšana daudzdzīvokļu ēkās, valsts un pašvaldību ēkās un energokopienās” nolikums”), un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”. Izteikt priekšlikumus un iebildumus par noteikumu projektu var līdz 16. aprīlim. |