Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis: “Daudzdzīvokļu ēku renovācija Latvijā joprojām būtiski atpaliek no nepieciešamā, jo ar renovāciju tiek uzlaboti divi aspekti – ēkas tehniskais stāvoklis kopumā un energoefektivitāte, mazinot izmaksas par apkuri. Apzinoties sabiedrības interesi izmantot videi draudzīgas tehnoloģijas sava īpašuma energoapgādē, esam paplašinājuši finansējuma saņēmēju loku ar daudzdzīvokļu ēkām. Atjaunīgo enerģijas īpatsvara palielināšana ēku sektorā atbilst Nacionālā enerģētikas un klimata plānā noteiktajiem mērķiem.”
Atbalsta programmas mērķis ir samazināt klimatam nedraudzīgās emisijas (siltumnīcefekta gāzu emisijas) un uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu ēkās, valsts, pašvaldību ēkās, kā arī energokopienās, uzstādot atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtas kā siltumenerģijas, tā arī elektroenerģijas ražošanai savam patēriņam.
Šobrīd mājsaimniecības var saņemt atbalstu atjaunīgo enerģijas ražošanas (AER) iekārtu iegādei, pateicoties KEM atbalsta programmai – Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII). Taču ar šo Modernizācijas fonda atbalsta programmu finansējuma saņēmēju loks AER iekārtu iegādei tiek ievērojami paplašināts.
Atbalsts tiks piešķirts granta veidā un to varēs saņemt dzīvokļu īpašnieki, valsts un pašvaldību iestādes, to padotības iestādes, kā arī kapitālsabiedrības (valsts, pašvaldības, publiski privātas) un arī energokopienu reģistrā reģistrētas energokopienas.
Atbalstu varēs izmantot, lai iegādātos un uzstādītu AER iekārtas siltumenerģijas un/vai elektroenerģijas ražošanai – saules paneļi, saules kolektori, siltumsūkņi, enerģijas akumulēšanas un uzglabāšanas iekārtas.
“Šī ir lieliska iespēja iedzīvotājiem, pašvaldībām un, valsts iestādēm mazināt sākotnējās ieguldījumu izmaksas par videi draudzīgu tehnoloģiju iegādi, kā arī saņemt elektroenerģiju par stabilu un zemāku cenu. Ikviena ieguldījums emisiju samazināšanā ir kopējs labums ilgtspējīgai tautsaimniecības attīstībai. Izmantojot tehnoloģiju priekšrocības, atjaunīgo enerģijas ražošanas iekārtu plašāka uzstādīšana samazinās arī kurināmā un elektroenerģijas importu Latvijā, aizstājot pilnībā vai daļēji ar pašu vietējiem resursiem,” norāda Kaspars Melnis.
Ar atbalsta programmas projektu plašāk ikviens interesants var iepazīties Tiesību aktu projektu (TAP) publiskajā portālā, sniedzot priekšlikumus programmas pilnveidei līdz š. g. 16. aprīlim.