SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
12. jūnijā, 2015
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Finanses

Līdz 15.jūnijam jāiesniedz deklarācija par ienākumiem no kapitāla pieauguma

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

LV portāla infografika

Palikušas pēdējās dienas, kad iespējams deklarēt personas gūtos ienākumus no kapitāla pieauguma. VID atgādina, ka to var izdarīt vēl līdz 15.jūnijam personas, kurām ienākumi no kapitāla pieauguma 2015.gada maijā pārsniedza 711,44 eiro. Jāņem vērā, ka kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ienākumam no kapitāla pieauguma ir 15 procenti.1 Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, tas ir, līdz 2015.gada 30.jūnijam.

Likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" nosaka, ka kapitāla aktīvi ir:2

 • akcijas, kapitāla daļas, pajas, ieguldījumi personālsabiedrībā un citi Finanšu instrumentu tirgus likumā minētie finanšu instrumenti;
 • ieguldījumu fondu apliecības un citi pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos;
 • parāda instrumenti (parādzīmes, noguldījumu sertifikāti, komercsabiedrību emitēti īstermiņa parāda instrumenti) un citi naudas instrumenti, kas tiek tirgoti naudas tirgos;
 • nekustamais īpašums (ieskaitot nekustamā īpašuma iegūšanas tiesības);
 • uzņēmums Komerclikuma izpratnē;
 • intelektuālā īpašuma objekti;
 • ieguldījumu zelts un citi dārgmetāli, darījumu objekti valūtas tirdzniecības biržā vai preču biržā.

Īpašuma dāvināšanas vai pārdošanas gadījumā jāuzzina, vai jāmaksā IIN

Nekustamā īpašuma atsavināšana, kā arī tā pārdošana ir viens no gadījumiem, kad fiziskai personai būtu jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15% apmērā no gūtā ienākuma no kapitāla pieauguma. Tādēļ pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas darījuma aicinām konsultēties VID un uzzināt, vai konkrētajā situācijā IIN ir jāmaksā, kā aprēķināms nodokļa apmērs un kāds ir tā samaksas termiņš.

Ja tas netiek darīts, fiziskai personai var tikt piemērota administratīvā atbildība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 159.8pantu "Nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņu neievērošana", kā arī par noteiktajā termiņā budžetā neiemaksāto aprēķināto nodokļa summu aprēķināta nokavējuma nauda no laikā nesamaksātā pamatparāda 0,05% apmērā par katru nokavēto nodokļa samaksas dienu.

Iedzīvotājiem šī tēma ir aktuāla, par ko liecina iesūtītie jautājumi LV portāla sadaļā e-konsultācijas. Atbildes sniedzam arī tematiskajos skaidrojumos:

Atsevišķi gadījumi, kad IIN nav jāmaksā

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja ienākums tiek gūts no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas (t.sk. pārdošanas), kas:

 • īpašumā ir vairāk nekā 60 mēnešus un vismaz 12 mēnešus šajā periodā ir deklarētā dzīvesvieta;
 • īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir vienīgais īpašums;
 • ir vienīgais nekustamais īpašums, no kura gūtais ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamā īpašumā 12 mēnešu laikā pirms vai pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Piemēram, ja fiziskā persona vienīgo nekustamo īpašumu pārdod 2015.gada 15.maijā un 12 mēnešu laikā no nekustamā īpašuma pārdošanas dienas ienākums no jauna netiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā, tiek uzskatīts, ka 2016.gada 15.maijā fiziskā persona ir guvusi ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas un tai ir jāiesniedz VID deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma un jānomaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Svarīgi atcerēties, lai konkrētais gadījums atbilstu nosacījumam par 60 mēnešu periodu, kopš nekustamais īpašums ir iereģistrēts zemesgrāmatā, un ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas būtu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums, nekustamais īpašums ir savlaicīgi jāieraksta zemesgrāmatā.

Deklarāciju iesniegšanas termiņi

Deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas termiņš ir atkarīgs no mēnesī gūtā ienākuma apjoma no darījumiem ar kapitāla aktīviem:

 • ja personas ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas mēnesī pārsniedz 711,44 eiro, deklarācija jāiesniedz VID līdz ienākuma gūšanas mēnesim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam, t.i., līdz nākamā mēneša 15.datumam;
 • ja personas kopējie ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas mēnesī ir no 142,30 līdz 711,44 eiro, deklarācija ir jāiesniedz par attiecīgo ceturksni līdz ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam (piemēram, par 2015.gada 2.ceturksni (aprīlis - jūnijs) deklarācija jāiesniedz līdz 2015.gada 15.jūlijam);
 • ja personas kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem visa gada laikā ir līdz 142,29 eiro mēnesī, deklarācija jāiesniedz VID vienu reizi gadā ne vēlāk kā līdz nākamā gada 15.janvārim, t.i., par 2015.gadu – līdz 2016.gada 15.janvārim.

Deklarācijas veidlapa par ienākumu no kapitāla pieauguma pieejama VID mājaslapā sadaļas Veidlapas un iesniegumi apakšsadaļā "Iedzīvotāju ienākuma nodoklis". Ministru kabineta 21.08.2012. noteikumi Nr.568 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību" pieejami VID mājaslapas sadaļā Nodokļi /Iedzīvotāju ienākuma nodoklis / Tiesību akti, bet metodiskais materiāls "Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no nekustamā īpašuma atsavināšanas" - sadaļā Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Tiesību akti.

Ja ir radušies jautājumi, tad iedzīvotāji var zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, vērsties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī uzdot jautājumus rakstiski VID mājaslapas sadaļā Kontakti.


 

1Likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" nosaka, ka fiziskās personas gūtais ienākums no kapitāla pieauguma ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

2Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.9 panta otrā daļa.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU