Ja zemesgrāmatā nav nostiprinātas īpašumtiesības, nav arī atstātā mantojuma

J
jautā:
11. martā, 2016
Sergejs

Labdien. Vai ir iespējas mantot kopīpašuma daļu no nereģistrētas laulības? Situācija ir tāda - nomira mamma, kas veda kopīgu saimniecību ar cilvēku, bet nebija oficiāla laulība, kopā dzīvoja 20 gadus, principā viss, kas tika pirkts un kādā veidā bija jāreģistrē, tika reģistrēts uz vīrieti. Bet tagad, kad mamma nomira, sanāk, ka tā īsti nekas viņai nepieder! Kādi ir juridiskie aspekti šīs situācijas un mantošanas kārtības risināšanai? Vai var pieprasīt mantošanas kārtībā, lai tiek dalīta arī kopmanta?

A
atbild:
11. martā, 2016
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Kopīpašuma tiesības Civillikuma 1067.pantā skaidrotas šādi – īpašuma tiesība, kas pieder uz vienu un to pašu nedalītu lietu vairākām personām nevis reālās, bet tikai domājamās daļās, tā ka sadalīts vienīgi tiesību saturs.

Civillikuma 994.pants noteic, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatās. Ja uz Jūsu mātes vārda zemesgrāmatā nebija nostiprinātas īpašumtiesības, attiecīgi nav arī atstātā mantojuma.