E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 8586
Lasīšanai: 7 minūtes
1
1

Bezdarbnieka pabalstu rēķina, kad ir noteiktas tiesības uz šo pabalstu

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. decembrī, 2015
Santa

Labdien! Kopš 2014. gada augusta atrados bezalgas atvaļinājumā, ko piešķir saistībā ar nepieciešamību kopt adoptējamo bērnu, savukārt 2015. gada februārī (pēc bērna adopcijas) man piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums (bērnam atvaļinājuma piešķiršanas brīdī bija 2 gadi). Atgriežoties darbā š.g. novembrī, tiku no darba atbrīvota. Decembra sākumā, pieprasot VSAA bezdarbnieka pabalstu, saņēmu atteikumu. Pamatojums: NAV TIESĪBU UZ BEZDARBNIEKA PABALSTU, jo nav veiktas apdrošināšanas bezdarba gadījumam iemaksas vismaz 9 mēnešus 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas. (Tās ir veiktas (no valsts puses) tikai līdz februārim, kad no valsts saņēmu pabalstu par adoptējamā bērna aprūpi.) Man šāds lēmums ir nesaprotams! Ja, esot bērna kopšanas atvaļinājumā, neviens likums neuzliek par pienākumu manam darba devējam par mani veikt jebkādas iemaksas, tad kā cits likums šādas apdrošināšanas iemaksas var prasīt? Vai šajā gadījumā nav paredzēta "atkāpšanās" līdz mēnesim, kad iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas? Vai ar tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu nav līdzīgi kā ar vidējās algas aprēķinu bezdarbniekam, kurš bijis bērna kopšanas atvaļinājumā: "Bezdarbniekam, kurš šā panta pirmajā daļā noteiktajā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas periodā (12 mēneši) ir bijis bērna kopšanas atvaļinājumā, atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, nav bijis nodarbināts un darba ņēmējam un darba devējam iemaksas bezdarba gadījumam šajā periodā nebija jāveic, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka par 12 mēnešu periodu pirms šā panta pirmajā daļā noteiktā perioda no apdrošināšanas iemaksu algas par pēdējiem mēnešiem, kuros iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas vai bija jāveic darba ņēmējam un darba devējam." VSAA skaidro, ka, ja bezdarbnieka pabalsts būtu pieprasīts februārī, tad viss būtu kārtībā gan ar tiesībām uz pabalstu, gan ar tā aprēķinu. Es gan nekādi februārī nevarēju paredzēt, ka novembrī tikšu atbrīvota no darba. Paldies!

A
atbild:
28. decembrī, 2015
Lidija Dārziņa
LV portāls

Darba devējam nav ne pienākuma, ne pamata maksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbinieku, kurš ir bērna kopšanas atvaļinājumā, jo šajā laikā darba samaksa netiek maksāta.

Tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju ir noteiktas Darba likuma 156.pantā. Šādu atvaļinājumu piešķir uz pusotru gadu, un to var izmantot līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Šo atvaļinājumu darbinieks var izmantot arī pa daļām.

Darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem.

Likums „Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz, ka personas, kuras saņem atlīdzību par adoptējamā bērna aprūpi, ir apdrošinātas pret bezdarbu, arī pensijai. Šīs personas apdrošina valsts, tas ir, no budžeta līdzekļiem veic sociālās iemaksas tajā periodā, kurā tiek maksāta atlīdzība par bērna aprūpi.

Valsts veiktās iemaksas par personu tiek reģistrētas apdrošinātās personas kontā kā sociālās iemaksas, kas savukārt personai garantē tiesības gan uz bezdarbnieka pabalstu, ja pēc šī perioda tiek pārtrauktas darba tiesiskās attiecības, gan arī darba stāža uzkrāšanu par periodu, kad tiek veiktas iemaksas.

Kā jau teikts, Darba likums atļauj vecākiem bērna kopšanas atvaļinājumu izmantot līdz bērna 8 gadu vecumam. Šī likuma norma ir saistoša darba devējam. Taču tas nenozīmē, ka valsts jebkurā laikā vecākus apdrošina. Tāpat kā darba devējam sociālās iemaksas ir saistītas ar darba samaksu, arī valsts veiktās sociālās iemaksas ir saistītas ar atlīdzību par bērna kopšanu. Ja Jūs atradāties bērna kopšanas atvaļinājumā, kad bērnam bija divi gadi, iemaksas no valsts budžeta par Jums netika veiktas. Tas nozīmē, ka šajā laikā netikāt apdrošināta bezdarba gadījumam.

Likumā "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" ir noteikts, ka tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu,
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu,
  • par kuru Latvijas Republikā ir veiktas vai arī bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 9 mēnešus pēdējā gada laikā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Tātad šis likums nosaka tiesības uz pabalstu. Nosakot tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, vērtē, vai pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas iemaksas bezdarba apdrošināšanai ir veiktas vismaz 9 mēnešus.

Pēc tam, kad ir noteiktas tiesības uz pabalstu, seko tā aprēķināšana, pamatojoties  uz vidējo apdrošināšanas iemaksu algu.

Vispārējā gadījumā vidējo iemaksu algu aprēķina no pabalsta pieprasītāja iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss. Likumā ir paredzēti atsevišķi gadījumi, kad vidējās iemaksu algas aprēķināšanai tiek ņemti vērā papildnoteikumi:  Ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, persona ir atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā, grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā un attiecīgās iemaksas šajā periodā darba devējs nav veicis (tās nebija jāveic), tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms attiecīgā perioda, atkāpjoties līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Taču visa šī rēķināšana ir piemērojama tad, ja ir noteiktas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Jūsu gadījumā neizpildās likumā "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" prasītais kritērijs – sociālajām iemaksām jābūt ne mazāk kā 9 mēnešus pēdējā gada laikā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 231 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas