DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

A. Uršuļskis Luksemburgā: Latvijas interesēs ir godīgas un abpusēji izdevīgas transatlantiskās tirdzniecības attiecības ar ASV

Publicitātes foto.

“Ievērojot aktuālos izaicinājumus ES–ASV tirdzniecības attiecībās, ko lielā mērā nosaka ASV lēmumi paaugstināt muitas tarifus ienākošajam preču importam no ES un citām valstīm, ES jāturpina pragmatiska tirdzniecības attiecību veidošana ar tādu stratēģiski nozīmīgu partneri kā ASV. Latvija iestājas par godīgām un savstarpēji izdevīgām tirdzniecības attiecībām ar ASV,” akcentēja Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, 2025. gada 7. aprīlī piedaloties Luksemburgā notiekošajā Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības ministru sanāksmē. Tās dienaskārtībā bija aktuālie ES–ASV un ES–Ķīnas tirdzniecības jautājumu aspekti.  

Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs sanāksmē pateicās Eiropas Komisijas (EK) un tirdzniecības komisāram Marošam Šefčovičam (Maroš Šefčovič) par proaktīvo darbu ES ekonomisko interešu aizsardzībā, aicinot EK turpināt dialogu ar ASV, lai sarunu ceļā panāktu pusēm savstarpēji pieņemamus risinājumus.

A. Uršuļskis norādīja, ka ir būtiski izvairīties no plašākas eskalācijas tirdzniecības attiecībās ar ASV. Tāpat viņš akcentēja ciešo ES vienotību, kurai būs nozīme arī turpmāk.

Parlamentārais sekretārs uzsvēra nepieciešamību turpināt ES tirgus dažādošanu, veicinot sarunas par turpmāku tirdzniecības nolīgumu slēgšanu, lai atvieglotu preču tirdzniecību starp valstīm, veicinātu ekonomisko konkurētspēju un likvidētu citus šķēršļus, kas kavē Latvijas tirgus attīstības centienus.

“Pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā ES ir jāpaplašina stratēģiskās tirdzniecības partnerības ar uzticamiem un ieinteresētiem partneriem Latīņamerikā, Indijas un Klusā okeāna reģionā, Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijā un Persijas līča valstīm,” norādīja A. Uršuļskis, “lai aizsargātu ES intereses un pieaugošās vajadzības pēc kritiskajiem resursiem un inovācijām, kā arī nodrošinātu iespējami plašāku tirgus piekļuvi Eiropas uzņēmumiem.”

Attiecībā uz ES un Ķīnas tirdzniecības attiecībām komisārs M. Šefčovičs informēja sanāksmes dalībniekus par galvenajiem secinājumiem pēc savas nesenās vizītes Pekinā. Partneri ir vienojušies uzturēt regulāru dialogu politiskā un tehniskā līmenī, lai risinātu aktuālos izaicinājumus tirgus piekļuves un ražošanas jaudas pārpalikuma jautājumos, un vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanā, kā arī veicinātu muitas sadarbību. Klātesošie bija vienisprātis, ka Ķīna ir svarīgs ES tirdzniecības partneris, ar kuru jāturpina attīstīt konstruktīva un abpusēji izdevīga sadarbība, vienlaikus aizsargājot ES ekonomiskās drošības intereses.

Informācijai

ES Ārlietu padome kopējās tirdzniecības politikas formātā apskata jautājumus par ES tirdzniecības attiecībām ar trešajām valstīm, ietverot preču un pakalpojumu tirdzniecību, intelektuālā īpašuma tiesību komerciālo pusi, starptautiskā publiskā iepirkuma un ārvalstu tiešo ieguldījumu noteikumu aspektus. Sanāksmes vada prezidējošās valsts ES Padomē ministrs, kas atbild par tirdzniecības jautājumiem. ES ir viens no plašākajiem tirdzniecības nolīgumu tīkliem pasaulē, šobrīd ES ir 44 tirdzniecības nolīgumi ar 76 partnervalstīm. Jaunākie nolīgumi noslēgti ar Mercosur (Argentīna, Brazīlija, Paragvaja, Urugvaja) un Meksiku. Sarunas par nolīguma noslēgšanu atsāktas ar Malaiziju un turpinās ar Indiju, Indonēziju, Austrāliju, Taizemi un citām. Turklāt Eiropas Komisija īsteno arī jaunas  un inovatīvas sadarbības formas kā ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanas nolīgumi, kritisko izejvielu un digitālās tirdzniecības partnerības, kā arī Tirdzniecības un tehnoloģiju padomes u. c.

Vairāk informācijas par ES Kopējo tirdzniecības politiku pieejams šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI