Sods par iebraukšanu kāpu zonā

J
jautā:
04. jūlijā, 2010
sandis kalnins

Kurš un cik lielu sodu var uzlikt par iebraukšanu kāpu zonā? Vai ir likumīgi sodīt par iebraukšanu kāpu zonā, ja nav izvietotas zīmes par kāpu zonas sākumu?

A
atbild:
07. jūlijā, 2010
Valsts vides dienests
Laura Rozenberga, speciāliste

Argumentu, ka par iebraukšanu kāpu zonā nav liecinājušas informatīvās zīmes vai ceļa zīmes, parasti neņem vērā. Cilvēkam ir jāseko līdzi, kur viņš brauc. Informācija par dabas teritorijām, kurās noteikti braukšanas ierobežojumi, ir visiem pieejama. Arī Administratīvo tiesu prakse, izskatot sūdzības par sodu piemērošanu, lielākoties atbalsta šādu pozīciju.

Rīgā un tās tuvumā visur, kur ceļi vai ielas saskaras ar dabas teritorijām, kurās ir noteikti braukšanas ierobežojumi, ir izvietotas ceļa zīmes vai informatīvās zīmes. Takas un mežā iebrauktas automašīnu sliedes nav uzskatāmas par ceļu. Taču arī šādās vietās lielākoties tiek uzstādītas minētās zīmes.

Aizsargjoslu likuma 36. pants „Aprobežojumi Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslā” nosaka, ka Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslā ar mehāniskajiem transportlīdzekļiem pārvietoties ārpus autoceļiem, pludmalē, meža un lauksaimniecības zemēs, ja tas nav saistīts ar šo teritoriju apsaimniekošanu vai uzraudzību, ir aizliegts.

Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr. 264 „Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi” nosaka arī aizliegumu dabas parka teritorijā nobraukt no ceļiem un pārvietoties ar mehāniskiem transportlīdzekļiem, tricikliem, kvadricikliem un mopēdiem pa meža un lauksaimniecības zemēm, izņemot, ja pārvietošanās notiek pa teritorijas apmeklētājiem speciāli izveidotiem maršrutiem vai pārvietošanās ir saistīta ar šo zemju apsaimniekošanu, uzraudzību vai valsts aizsardzības uzdevumu veikšanu.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 57.3 pants nosaka, ka par mehānisko transportlīdzekļu pārvietošanās, tajā skaitā stāvēšanas vai apstāšanās, noteikumu pārkāpšanu Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes krasta kāpu aizsargjoslā, pludmalē vai īpaši aizsargājamā dabas teritorijā uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 50 līdz 100 latiem. Par tādiem pašiem pārkāpumiem, ja tie izdarīti atkārtoti gada laikā, uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 100 līdz 250 latiem.

Administratīvo pārkāpumu protokolus saistībā ar pārkāpumiem aizsargājamās dabas teritorijās ir tiesīgi sastādīt attiecīgās pašvaldības deleģētas amatpersonas - vides inspektori, valsts un pašvaldības policija u.tml. Sastādītos administratīvā pārkāpuma protokolus Piejūras dabas parkā izskata Lielrīgas reģionālā vides pārvalde.