Par tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu

J
jautā:
24. jūlijā, 2015
olga

Labdien, sakiet, lūdzu, vai es varu saņemt bezdarbnieka statusu, ja pašlaik mācos medicīnas koledžā? Paldies par atbildi.

A
atbild:
06. augustā, 2015
Lidija Dārziņa
LV portāls
Nodarbinātības valsts aģentūra
Attīstības un stratēģiskās komunikācijas nodaļa

Bezdarbnieka pabalstu var saņemt, ja piešķirts bezdarbnieka statuss; kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu; ir veiktas obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 9 mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10.pantā ir uzskaitīts, kam ir tiesības uz bezdarbnieka statusu.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Pakalpojumu departamenta Karjeras attīstības atbalsta nodaļas eksperte Līga Drusta informē:

Persona var pretendēt uz bezdarbnieka statusa iegūšanu, ja atbilst Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma (turpmāk – Likums) 10.panta pirmajā daļā izvirzītajiem kritērijiem.

Saskaņā ar Likuma 10.panta pirmo daļu tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir šā likuma 2.panta otrajā daļā minētajai personai, kura:

1) nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu");

2) meklē darbu;

3) ir darbspējīga un gatava nekavējoties stāties darba attiecībās;

4) ir sasniegusi 15 gadu vecumu;

5) nav sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai kurai valsts vecuma pensija nav piešķirta (tai skaitā priekšlaicīgi);

6) nav uzņemta pamatizglītības vai vidējās izglītības programmā klātienē;

7) neveic komercdarbību vai tās komercdarbība apturēta saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

8) neatrodas ieslodzījuma vietā vai nesaņem pilnībā no valsts vai pašvaldības budžeta finansētus ilgstošas sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumus.

Gadījumā ja persona koledžā apgūst vidējās izglītības programmu klātienē (tai skaitā profesionālās vidējās izglītības programmu), tad tā nevar pretendēt bezdarbnieka statusa iegūšanai.

Savukārt, ja persona koledžā apgūst profesionālās augstākās izglītības programmu, tad tā ir tiesīga pretendēt bezdarbnieka statusa iegūšanai.

Ar informāciju par bezdarbnieka statusu varat iepazīties Nodarbinātības valsts aģentūras mājaslapā.