Donoram pienākošās brīvdienas jāizmanto gada laikā

J
jautā:
01. jūlijā, 2015
Andrejs

Gada laikā tika savāktas ap 30 izziņām par asins komponentu nodošanu, kas dod tiesības uz brīvām dienām. Vai tas nozīmē, ka darba devējam jādod brīvas visas šīs dienas, no kurām 5 apmaksātas un pārējās neapmaksātas, bet tomēr brīvdienas?

A
atbild:
06. augustā, 2015
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jā, tā ir. No 2015.gada 1.janvāra Darba likuma 74.panta sestā daļā ir noteiks, ka darbiniekam pēc asins vai asins komponentu nodošanas ārstniecības iestādē ir tiesības uz atpūtas dienu.

Darbiniekam un darba devējam ir jāvienojas par to, kad atpūtas diena piešķirama. Tomēr jāņem vērā, ka atpūtas diena par konkrēto asins vai asins komponentu nodošanas reizi  ir izmantojama ne vēlāk kā viena gada laikā pēc asins vai asins komponentu nodošanas ārstniecības iestādē.

Darba devējs  apmaksās ne vairāk kā piecas šādas dienas kalendāra gada laikā, izmaksājot noteikto atlīdzību vai vidējo izpeļņu. Protams, ja Jūsu darba līgumā vai darba koplīgumā būs noteiktas liekākas sociālās garantijas, apmaksāto dienu skaits var būt lielāks.