E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 7195
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Ja grūtniece pieprasa nepilnu darba laiku, tas ir jānodrošina

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. maijā, 2015
Anna

Sveiki. Esmu grūtniece, darbā paņēmu slimības lapu, jo bija problēmas ar veselību. Zvanot un sakot, ka būšu darbā un prasot par nepilna laika slodzi, man atbildēja, ka pretī nenākšot, lai gan ir ārsta zīme, ka nedrīkstu strādāt ilgu laiku. Kā man rīkoties šajā situācijā, ja gribu strādāt nepilna laika slodzi, bet darba devējs nenāks pretī? Kādas tiesības grūtniecei ir darbā?

A
atbild:
18. maijā, 2015
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Darba likums uzliek pienākumu darba devējam aizsargāt sievieti grūtnieci. 

Tiesības uz labvēlīgākiem apstākļiem, tai skaitā nepilnu darba dienu, nosaka likuma 99.pants un 134.pants:

  • Lai novērstu jebkādu risku, kas var negatīvi ietekmēt grūtnieces drošību vai veselību, darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas ir pienākums nodrošināt grūtniecei tādus darba apstākļus un darba laiku, lai viņas pakļaušana minētajam riskam tiktu novērsta. Ja šādus darba apstākļus vai darba laiku nav iespējams nodrošināt, darba devējam ir pienākums uz laiku pārcelt grūtnieci citā, piemērotā darbā. Darba samaksas apmērs pēc darba līguma noteikumu grozīšanas nedrīkst būt mazāks par sievietes iepriekšējo vidējo izpeļņu.
  • Ja šādu pārcelšanu citā darbā nav iespējams nodrošināt, darba devējam ir pienākums uz laiku piešķirt grūtniecei atvaļinājumu. Šādi piešķirta atvaļinājuma laikā grūtniecei tiek saglabāta iepriekšējā vidējā izpeļņa.
  • Šā panta noteikumi attiecīgi piemērojami arī sievietei pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā.
  • Darba devējs nosaka nepilnu darba laiku, ja to pieprasa grūtniece, sieviete pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, — visā barošanas laikā, kā arī darbinieks, kuram ir bērns līdz 14 gadu vecumam vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam.

 Ņemot vērā iepriekšteikto, Jums pie darba devēja ir jāvēršas  rakstveidā - jāiesniedz darba devējam iesniegums par nepilna darba laika noteikšanu, kā pamatojumu pievienojot ārsta izsniegtu izziņu.

 Plašāku izklāstu par grūtnieces tiesībām darbā lasiet šajā skaidrojumā  „Darbiniece gaida mazuli. Kas jāzina darba devējam”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 198 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas