E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 13092
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Nodokļa nav dāvinājumam un ienākumam no vienīgā īpašuma ieguldīšanas līdzīgā

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. oktobrī, 2017
Agnese

Labdien! Mēs ar mammu dzīvojam mājā, kas jau kopš 1990.gada ir mammas vienīgais reģistrētais īpašums, un es šajā mājā esmu deklarēta kopš 1990. gada. Es esmu vienīgais bērns, un mums ar mammu neviena cita radinieka vairs nav. Mēs gatavojamies pārdot savu māju laukos, lai nopirktu dzīvokli Rīgas tuvumā. Mājas kadastrālā vērtība ir 9500 eiro, noteiktā tirgus cena 35 000 eiro. Līdz mājas pārdošanai mēs gribam pirkt dzīvokli, izmantojot hipotekāro kredītu summā, kas būtu apmēram 40 000, bet to vecuma dēļ varu saņemt vairs tikai es, nevis mana mamma. Pēc mājas pārdošanas par iegūtajiem līdzekļiem atmaksāsim hipotekāro kredītu. Jautājums ir – kā vispareizāk rīkoties, lai izvairītos no nejēdzīgas ienākuma nodokļa maksāšanas? Šis mums abām ir vienīgais mājoklis, mammas īpašumā reģistrēts 27 gadus, līdz ar to viņai nodoklis nebūtu jāmaksā, bet, ja mamma pārdod īpašumu, bet kredīts ir uz mana vārda, tad brīdī, kad viņa man nodos par māju saņemto naudu, tas man būs kā ienākums, no kura jāmaksā 23% ienākuma nodoklis? Vai tad izdevīgāk nav noformēt īpašumu kā dāvinājumu man, samaksājot 0,5% no kadastrālās vērtības valsts nodevā, un tad es, pārdodot māju, 12 mēnešu laikā nomaksāju hipotekāro kredītu, varu izvairīties no tāda nodokļa maksāšanas? Ja mamma pārdod māju un pēc tam nopērk no manis nākamo dzīvokli, sanāk, ka tad arī es dabūju maksāt to nodokli, jo neko neiegādājos vietā un būs bijis manā īpašumā mazāk nekā 60 mēnešus? Lūdzu, palīdziet, jo putra galvā ir pamatīga. Paldies jau iepriekš!

A
atbild:
01. novembrī, 2017
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārēji tiesiskajā regulējumā ir noteikts, ka, pārdodot nekustamo īpašumu, no gūtā ienākuma ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Nodokļa likme ir 15% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.  

Tomēr likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir paredzēti vairāki gadījumi, kad nodoklis nav jāmaksā:

  • ja pārdotais īpašums ir bijis īpašumā (no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (šo 60 mēnešu periodā) līdz pārdošanas līguma noslēgšanas dienai ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta, kas nav deklarēta kā papildu adrese;
  • ja nekustamais īpašums piederējis (no dienas, kad reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz tā pārdošanas dienai bijis vienīgais nekustamais īpašums;
  • ja īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā vienīgais nodokļa maksātāja nekustamais īpašums un šo ienākumu no jauna iegulda funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Tātad likumā ir paredzēta situācija, ka nodoklis nav jāmaksā, ja ienākumu no vienīgā nekustamā īpašuma pārdošanas iegulda funkcionāli līdzīgā īpašumā (tostarp, ja mājas vietā pērk dzīvokli). Šajā, trešajā, variantā nav nosacījumu ne par to, cik ilgi nekustamais īpašums bijis vienīgais īpašums, ne par deklarēšanos.

Pastāv arī naudas dāvinājuma iespēja. Vecāku dāvinājumu bērniem neapliek ar nodokli, ja, piemēram,  naudu māte jums uzdāvinās, tas netiks uzskatīts kā ienākums, no kura jāmaksā 23% ienākuma nodoklis.

Ieteikt, kā vispareizāk rīkoties, Jums nevar, jo katrs cilvēks pats atbild par saviem lēmumiem. Jāpiebilst, ka nav īsti saprotams Jūsu situācijas izklāsts. Tāpēc, kā  rīkoties un kā būtu izdevīgāk, Jums jākonsultējas ar juristu, kā arī bankā, kurā domājat ņemt hipotekāro kredītu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 56 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas