Uzturlīdzekļu izlietojuma atskaiti tiesību normas neparedz

J
jautā:
05. decembrī, 2014
Jeļena

Labdien, 05.09.2014 iesniedzu tiesā prasību par uzturlīdzekļu piedziņu no bērna tēva. 24.novembrī bija gatavs spriedums, tiesa ir apmierinājusi manu prasību, piespriežot uzturlīdzekļus no tēva, ko sāka piedzīt ar 05.09.2014. Tiesa noteica termiņu labprātīgai lēmuma izpildei 10 dienas. 10 dienu laikā bērna tēvs nesniedza atbildi, vai viņš labprātīgi maksās uzturlīdzekļus, taču šodien paziņoja, ka iesniegs apelācijas sūdzību. Sakiet, lūdzu, kādos apstākļos viņa sūdzību virzītu tālāk, kādi pierādījumi tam vajadzīgi? Cik ilgi ilgst apelācijas izskatīšana un tiesas process? Mazliet paskaidrošu, tēvs maksāja uzturlīdzekļus 3 mēnešus, tad pārtrauca to darīt, tieši tāpēc iesniedzu prasību. Tagad tēvs apgalvo, ka pārtraucis maksāt, jo es neesot neko pirkusi bērnam. Realitātē bērnam ir jumts virs galvas, ir drēbes ko vilkt, ir ēdiens, ir ar ko spēlēties un ar ko uzturēt savu higiēnu utt. Bērns apmeklē bērnudārzu un papildus maksas pulciņus, ir pa šo laiku slimojis, respektīvi, bijām pie ārsta un tika pirktas zāles. Principā bērns ir nodrošināts pilnībā. Vai šādos apstākļos apelācijas tiesa notiks, un kas būtu jāiesniedz tiesai kā pierādījumi no manas puses? Tēva vienīgie pierādījumi ir viņa vārdi, kuriem šajā gadījumā, kā uzskatu es, nav nekāda taustāma pamata. Prasībā tika lūgts piedzīt valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu summu. Paldies.

A
atbild:
11. decembrī, 2014
Juris Bārtulis
ģimenes tiesībās praktizējošs jurists

Tiesību normās nav paredzētas tiesības vecākam prasīt atskaiti par maksāto uzturlīdzekļu izlietojumu.

Atbildētāja tiesības pārsūdzēt tiesas nolēmumu nosaka Civilprocesa likums. Taču, ja ir tiesai lūgts piedzīt uzturlīdzekļus minimālajā apmērā un nav strīda par to, ka bērna aprūpi un uzraudzību īsteno māte, apelācijas sūdzība šķiet faktiski bezjēdzīga, jo mazākā apmērā, nekā noteikts ar MK noteikumiem, piedzīt uzturlīdzekļus nevar.