E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5484
Lasīšanai: 4 minūtes

Uzturlīdzekļi piedzenami no prasības celšanas brīža

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
23. oktobrī, 2014
Martins

Labdien! Situācija ir sekojoša. 09.2013 - Prasītāja ceļ prasību tiesā par uzturlīdzekļiem. Pirmās instances tiesa 09.2014 piesprieda maksāt uzturlīdzekļus EUR 100 apmērā, sākot ar 09.2014. Paralēli šim spriedumam tiesa nolēma, ka uzturlīdzekļi ir piedzenami ar brīdi, kad stājas spēkā spriedums (09.2014). Tiesa savu lēmumu pamatoja ar sekojošo. 1. Prasītāja lūdza uzturlīdzekļus, tiesa piesprieda uzturlīdzekļus. Tiesa nesaskata pamatojumu, iemeslu, lai uzturlīdzekļus piedzītu no prasības celšanas brīža, jo Prasītāja to nav lūgusi. 2. Atbildētājs līdz šim nav izvairījies no uzturlīdzekļu maksāšanas tādā apmērā, kādā ir panākta vienošanās, šķirot laulību, kā arī ir veicis papildus maksājumus pēc Prasītājas pieprasījuma. Prasītāja sniedz apelāciju par sprieduma daļu, kas skar tieši uzturlīdzekļu apmēra maksāšanas pienākuma sakuma brīdi, proti, vēlas, lai apelācijas institūcija atceļ pirmās instances 09.2014 sprieduma daļu un taisa jaunu spriedumu, piedzenot uzturlīdzekļus EUR 100 apmērā, sākot ar prasības celšanas brīdi 09.2013. No likumā rakstītā saprotu, ka Apelācijas instances tiesa izskata tikai tos prasījumus, kas izskatīti pirmās instances tiesā. Prasības priekšmeta vai pamata grozīšana apelācijas instancē nav pieļaujama. Jautājums: 1. Vai Prasītāja, vēršoties pie apelācijas instances, groza prasības priekšmetu vai pamatu? 2. Vai Apelācijas institūcijai ir pamats atcelt pirmās instances lēmumu un noteikt uzturlīdzekļu apmēra maksāšanas pienākumu sākuma brīdī 09.2013, lai arī prasītāja pirmajā instancē to nav lūgusi un tiesa to nav pielēmusi? 3. Ja apelācijas institūcija apmierina prasību, tad kas notiek ar summām par šo gadu, kamēr notika tiesvedība? Saskaitot un atņemot visas samaksātās summas, nonākam pie cipara (starpības starp tiesas noteikto un reāli samaksāto), kuru vajadzētu samaksāt Prasītājai. Kurš nosaka šo summu? Cik ilgā laikā šī summa ir jānomaksā (1.mēn / 3.mēn / 1gads / 5gadi / līdz bērna pilngadībai?) Paldies!

A
atbild:
05. novembrī, 2014
Juris Bārtulis
ģimenes tiesībās praktizējošs jurists
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Augstākās tiesas Senāts savā  2007.gada 29.augusta spriedumā lietā Nr.SKC-556/2007  norāda: "Senāts atzīst, ka prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu bērna uzturam tie piedzenami no brīža, kad celta prasība tiesā, jo ar prasības celšanas brīdi attiecīgā persona uzsāk savu ar likumu garantēto civilo tiesību aizsardzības realizāciju tiesā. Tādējādi kaut arī civiltiesiskajā likumdošanā, kas izriet no ģimenes tiesiskajām attiecībām, nav iekļauta norma, kas noteiktu sākuma termiņu, no kura piedzenami uzturlīdzekļi bērna uzturam tiesas ceļā, Senāts atzīst, ka konkrētajā gadījumā tiesa tos pamatoti piedzinusi no prasības celšanas brīža, piedziņā ietverot naudas summas, kas samaksātas no prasības pieteikuma iesniegšanas brīža tiesā."

Tātad tiesa, izskatot šo lietu, bija kļūdījusies, uzskatot, ka prasītājai bija jāizsaka īpašs lūgums par uzturlīdzekļu piedziņu no prasības celšanas brīža. Šī kļūda var būt pamats apelācijas sūdzībai, un prasības pamats vai priekšmets nav jāgroza. Ja apelācijas instance apmierina prasību, norādot, ka uzturlīdzekļi piedzenami no prasības celšanas brīža, tad nesamaksātā summa atbildētājam (izpildes stadijā - parādniekam) būs jāsamaksā. 

Jums būtu ieteicams iepazīties ar pieminēto spriedumu Nr.SKC-556/2007 (pieejams tīmeklī), kā arī vērsties konsultācijai pie jurista.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 238 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas