E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 543
Lasīšanai: 3 minūtes
1
9
1
9

Īpašuma pārrakstīšana radiniekam

Publicēts pirms 13 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
06. jūnijā, 2011
Inga Zvirbule

Vēlos savu nekustamo īpašumu pārrakstīt savai māsai, cik man tas izmaksās? Gribu, lai juridiski tas nebūtu man, kādi ir dokumentālie ceļi?

A
atbild:
13. jūnijā, 2011
Rūta Bierande
LV portāls

Ja vēlaties savu īpašumu pārrakstīt māsai, tad Jums ir divas iespējas: to dāvināt vai pārdot (abos gadījumos, ja darījums noris tuvāko radinieku starpā, valsts nodeva ir tikai 0,5% no nekustamā īpašuma novērtējuma un kadastrālās vērtības). Nekustamā īpašuma dāvinājuma vai pirkuma-pārdevuma līgumam jābūt rakstveidā, bet notariāls apstiprinājums nav obligāts.

Iespējams, ka izdevīgāks variants varētu būt dāvinājums. Tomēr šajā gadījumā ir nianses, piemēram, saistītas ar neatraidāmajiem mantiniekiem, kuras vislabāk varēs izskaidrot notārs.

Pie notāra ejot, līdzi jāņem pases un radniecību apliecinoši dokumenti (abu māsu dzimšanas apliecības un arī laulības apliecības, ja dzīves laikā māsas mainījušas uzvārdu).

Vēlams ņemt līdzi arī īpašuma pašreizējo zemesgrāmatas apliecību. Gadījumā ja sastāvat laulībā un īpašums ir pirkts vai privatizēts laulības laikā, tad zemesgrāmatā būs jāiesniedz arī laulātā piekrišana darījumam. Šī piekrišana apliecināma notariāli, tādēļ pie notāra jādodas arī laulātajam, ņemot līdzi pasi.

Jauno īpašuma tiesību nostiprināšanai zemesgrāmatā ir nepieciešams nostiprinājuma lūgums, uz kura jāapliecina Jūsu parakstu īstums un rīcībspēja. To dara zvērināts notārs. Ja pats dāvinājuma līgums noslēgts notariālā akta formā, tad parakstus uz nostiprinājuma lūguma var apliecināt arī zemesgrāmatu nodaļā, tikai šādā gadījumā uz zemesgrāmatu nodaļu iesniegt dokumentus jāiet abām māsām.

Par izmaksām. Tā kā Jums vēl nav zināms, kādu ceļu izvēlēsities, kā arī mums nav zināms īpašuma kadastrālais un tirgus vērtējums, ir neiespējami pateikt, cik gala rezultātā viss process izmaksās. Iesakām Jums pašai palūkoties pievienotajās interneta saitēs atrodamos materiālos un izprast, kuru no iespējamiem variantiem Jūs izvēlēsities un cik aptuveni tas varētu izmaksāt.

Aplūkojamās saites
Dāvinājuma līgums  http://www.zemesgramata.lv/default.asp?cid=175
Pirkuma līgums http://www.zemesgramata.lv/default.asp?cid=180
Nostiprinājuma lūgums http://www.zemesgramata.lv/default.asp?cid=140
Nodevu kalkulators http://www.zemesgramata.lv/calc/cl_main.asp
Notāru takses http://latvijasnotars.lv/lv/services/tarrifs/

Labs saturs
9
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 129 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas