E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36167
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Darbinieka atvaļinājums izmantojams individuālajā darba gadā

J
jautā:
22. aprīlī, 2025
Miks

Sveiki! Jautājums par atvaļinājumu izņemšanas kārtību. Darba uzsākšana – 1. aprīlis. Vai ir iespējams šāds scenārijs, ka: esošajā kalendārajā gadā izņem vienu nedēļu; nākamajā kalendārajā gadā no janvāra līdz aprīlim trīs nedēļas; un tad nākamajā kalendārajā gadā no janvāra līdz aprīlim četras nedēļas? Vai arī likums noteic, ka darbiniekam tieši kalendārajā gadā jāizņem četras nedēļas? Vai individuālais darba gads ir jāpielāgo kalendārajam gadam?

A
atbild:
Šodien
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Darba likuma 149. un 150. pantā noteiktas darbinieka tiesības uz apmaksātu atpūtas laiku kopumā četru kalendāra nedēļu apmērā. Četru kalendāra nedēļu atpūtas periods ir attiecināms uz darbinieka vienu individuālo darba gadu, kas katram darbiniekam ir savs, un tā sākums ir darba līguma noslēgšanas diena. Piemēram, ja darba līgums noslēgts 01.04.2023., tad individuālais darba gads ir 01.04.2023.–31.03.2024. utt. 

Atbilstoši minētajam atvaļinājumu ikvienam darbiniekam piešķir, ņemot vērā viņa individuālā darba gada periodu.  

Lai nodrošinātu darbinieka tiesības uz atpūtu, Darba likums nosaka obligātu pienākumu darba devējam piešķirt darbiniekam ikgadējo atvaļinājumu. Savukārt darbiniekam, lai varētu pilnvērtīgi turpināt strādāt, jāatpūšas un ikgadējais atvaļinājums jāizmanto.  

Darbinieka tiesības pilnā apmērā izmantot ikgadējo atvaļinājumu rodas, ja uzņēmumā ir nostrādāti seši mēneši. Kārtību, kādā piešķir atvaļinājumu, nosaka Darba likuma 150. pants. Atvaļinājumu var piešķirt, pusēm vienojoties, proti, uz darbinieka iesnieguma pamata, vai pēc iepriekš sastādīta, saskaņota un apstiprināta atvaļinājumu grafika.  

Likums paredz, ka darba devējam pēc iespējas jāņem vērā darbinieka vēlmes par atvaļinājuma izmantošanas laiku. Vienošanās par atvaļinājuma izmantošanu nozīmē, ka puses savstarpēji pārrunā un saskaņo laikus, kad darbinieks izmantos atvaļinājumu.  

Atvaļinājumu ir tiesības dalīt daļās – pilnās kalendāra nedēļās. Lai nodrošinātu darbinieka tiesības uz pilnvērtīgu atpūtu, viena atvaļinājuma daļa nevar būt īsāka par divām kalendāra nedēļām. Atvaļinājuma daļu (divas kalendāra nedēļas) ar darbinieka rakstveida piekrišanu var pārcelt uz nākamo gadu tikai izņēmuma gadījumos. 

Ja uzņēmumā ir noteikta kopēja visu darbinieku atvaļinājumu grafika sastādīšana, tad šo grafiku sastāda vienam kalendāra gadam. Minētais nozīmē, ka darbiniekam, kuram individuālais darba gads nesākas gada sākumā, atvaļinājumu grafikā, kas ir sastādīts atbilstoši vienam kalendāra gadam, var nebūt pilnībā izmantots viss atvaļinājums, ja puses ir vienojušās, ka darbinieks atvaļinājumu izmantos dalīti. 

Tas arī nozīmē, ka darbinieks četru kalendāra nedēļu atvaļinājumu izmanto individuālajā darba gadā un savs atvaļinājums nav jāpielāgo visa uzņēmuma atvaļinājumu grafikam, kas ir sastādīts kalendārajā gadā.  

Jūsu jautājumā norādītā vēlme atvaļinājumu sadalīt attiecīgajos periodos nav pretlikumīga un ir iespējama, pusēm par to vienojoties. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 100 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas