E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35997
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2

Atvaļinājuma pagarināšana par svētku dienām nenotiek uz ikgadējā atvaļinājuma dienu skaita rēķina

J
jautā:
03. aprīlī, 2025
Līga

Sveiki! Valsts iestāde, normālais darba laiks. Darba likumā ir noteikts, ka vienai atvaļinājuma daļai jābūt divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām, bet pārējo var dalīt pa daļām. Vēlos pieteikt ikgadējo atvaļinājumu no 17.04. līdz 22.04. (divas darba dienas), bet šajā periodā ietilpst trīs svētku dienas 18.04., 20.04., 21.04. Sakiet, cik ilgs būs mans atvaļinājums un kā labāk to pieteikt, ja gribu darbā atgriezties 23.04.? Vai darba devējam tas ir jāpagarina automātiski par svētku dienām? Ja tā, tad kā notiek šo dienu apmaksa un atvaļinājuma dienu uzskaite, ja pēc Atlīdzības likuma 41. panta ikgadējais atvaļinājums nevar būt ilgāks par 20 darba dienām?

A
atbild:
Šodien
Valsts kanceleja
Santa Jirgensone, Stratēģiskās komunikācijas un koordinācijas departamenta konsultante, Ministru kabineta preses sekretāre
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 41. panta pirmajai daļai ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanai piemēro Darba likuma normas. Ja ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu izmanto pa daļām, viena no atvaļinājuma daļām nedrīkst būt īsāka par Darba likumā noteikto, bet, atlikušo daļu piešķirot pa daļām, ievēro šādus noteikumus: 

  • aizliegts palielināt apmaksājamo darba dienu skaitu; 
  • katra daļa nedrīkst būt īsāka par vienu kalendāra nedēļu, izņemot gadījumus, kad institūcija vai amatpersona, kas piešķir ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, atļāvusi ikgadējā atvaļinājuma attiecīgo daļu izmantot pa dienām, nepalielinot saskaņā ar likumu apmaksājamo darba dienu skaitu.

Darba likuma 149. panta pirmajā daļā noteikts, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas. Savukārt Darba likuma 149. panta otrā daļa paredz, ka, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. 

Ja ikgadējā atvaļinājuma laikā iekrīt svētku dienas, atvaļinājums ir pagarināms par attiecīgo svētku dienu skaitu, un šīs dienas ir apmaksājamas, ja tās iekrīt darba dienā. Atvaļinājuma pagarināšana par svētku dienām nenotiek uz nodarbinātajam pieejamo ikgadējā atvaļinājuma dienu skaita rēķina. Tāpat atvaļinājuma pagarināšana par svētku dienām nebūtu uzskatāma par apmaksājamo darba dienu skaita palielināšanu, jo tas, ka atvaļinājuma laikā neieskaita svētku dienas, izriet no Darba likumā noteiktā (sal. skat. Pastars, E., Ošiņa, I., Rācenājs, K. Atlīdzības likums ar komentāriem. Rīga, 79. lpp.). 

Ievērojot minēto, ja vēlaties, lai atvaļinājuma dienas būtu tikai 17.04.2025. un 22.04.2025., tad tas skaidri jānorāda, piesakot ikgadējo atvaļinājumu. Piemēram, minētās dienas var pieteikt atsevišķi, lūdzot piešķirt atvaļinājumu 17.04.2025. un 22.04.2025., nevis piesakot atvaļinājumu no 17.04.2025. līdz 22.04.2025., lai tādējādi neveidotos periods, kurā iekrīt trīs svētku dienas. 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 109 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas