E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35930
Lasīšanai: 5 minūtes

Darba laika un atpūtas laika regulējums Darba likumā

J
jautā:
26. martā, 2025
Nauris

Sveiki! Es strādāju darbu maiņās. Darba devējs liek strādāt no vietas septiņas dienas, un nedēļas laikā sanāk kopā 64 stundas. Pēc tam, sākoties jaunajai nedēļai, nav nevienas brīvdienas, atkal jāstrādā. Tā sanāk, ka strādāju 12 dienas bez brīvdienām.

A
atbild:
28. martā, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls

Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva.

Jūsu jautājumā norādītā informācija par Jums darba līgumā nolīgto darba laiku ir nekonkrēta. Proti, nav saprotams, vai uzņēmums, kurā strādājat, nodarbina darbiniekus vairākās maiņās pēc kārtas vai Jums ir nolīgts summētais darba laiks.

Abos gadījumos darba devējam ir pienākums sagatavot un laikus iepazīstināt darbiniekus ar darba grafiku.

Maiņu darba nosacījumi  attiecībā uz darba laiku ir regulēti Darba likuma 139. pantā.

Tie paredz:

  1. Vienas maiņas ilgums nedrīkst pārsniegt attiecīgajai darbinieku kategorijai noteikto normālo dienas darba laiku.
  2. Aizliegts norīkot darbinieku divās maiņās pēc kārtas.
  3. Viena maiņa nomaina otru laikā, kāds noteikts maiņu grafikā. Ja noteiktajā laikā maiņa netiek nomainīta, darbiniekam, kurš nav nomainīts, ir pienākums turpināt darbu, ja darba pārtraukšana nav pieļaujama. Par darba turpināšanu darbinieks nekavējoties paziņo darba devējam. Laiks, kuru darbinieks nostrādājis pēc maiņas beigām, uzskatāms par virsstundu darbu.
  4. Pāreja no vienas maiņas uz otru organizējama maiņu grafikā noteiktajā kārtībā, bet ne retāk kā ik pēc nedēļas.
  5. Darba devējam ir pienākums iepazīstināt darbiniekus ar maiņu grafikiem ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms to stāšanās spēkā.

Savukārt summētā darba laika nodarbinātība darba laika kontekstā ir noteikta Darba likuma 140. pantā.

Tā paredz:

  1. Summētā darba laika ietvaros jebkurā gadījumā aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Atpūtas laiku darbiniekam piešķir nekavējoties pēc darba veikšanas.
  2. Darbs, kuru darbinieks veic virs pārskata periodā noteiktā normālā darba laika, uzskatāms par virsstundu darbu.
  3. Darba devējs nodrošina, ka pārskata periodā diennakts atpūtas laiks nav īsāks par vidēji 12 stundām diennaktī un nedēļas atpūtas laiks nav īsāks par vidēji 35 stundām nedēļā, ieskaitot diennakts atpūtas laiku.

Darba likumā ir regulēts arī atpūtas laiks. Ar atpūtas laiku saprot laikposmu, kura ietvaros darbiniekam nav jāveic viņa darba pienākumi un kuru viņš var izlietot pēc sava ieskata. Atpūtas laiks ietver pārtraukumus darbā, diennakts atpūtu, nedēļas atpūtu, svētku dienas un atvaļinājumus.

Darba likuma 142. pantā noteikts, ka diennakts atpūtas ilgums 24 stundu periodā nedrīkst būt īsāks par 12 stundām pēc kārtas. Šo noteikumu var nepiemērot, ja noteikts summētais darba laiks.

Savukārt Darba likuma 143. pants nosaka, ka nedēļas atpūtas ilgums septiņu dienu periodā nedrīkst būt īsāks par 42 stundām pēc kārtas. Šo noteikumu var nepiemērot, ja noteikts summētais darba laiks.

Ja noteikta piecu dienu darba nedēļa, darbiniekam piešķir divas nedēļas atpūtas dienas; ja noteikta sešu dienu darba nedēļa, – vienu nedēļas atpūtas dienu. Abas nedēļas atpūtas dienas parasti piešķir pēc kārtas. Vispārējā nedēļas atpūtas diena ir svētdiena.

Ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētdienā, piešķirot viņam atpūtu citā nedēļas dienā.

Darbinieku ar darba devēja rakstveida rīkojumu var iesaistīt darbā nedēļas atpūtas laikā, piešķirot viņam līdzvērtīgu kompensējošo atpūtu un nodrošinot ne mazāk kā divus šā panta pirmajā daļā minētos nedēļas atpūtas periodus jebkurā 14 dienu laikā, šādos gadījumos:

  1. ja to prasa sabiedrības visneatliekamākās vajadzības;
  2. lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kas nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā;
  3. steidzama, iepriekš neparedzēta darba pabeigšanai noteiktā laikā.

Jums var ieteikt vērsties pie darba devēja un pārrunāt darba un atpūtas laika piemērošanas nosacījumus un vienoties par likumam atbilstošu darba un atpūtas laika režīmu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas