E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35276
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Nevēlama vai prettiesiska dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma atcelšana

J
jautā:
02. februārī, 2025
Kristīne

Labdien! 2022. gadā dzīvokļu īpašnieku pilnsapulcē tika pieņemts lēmums par atļauju izsniegšanu automašīnu novietošanai un ierobežojošu ceļazīmju izvietošanai dzīvokļiem piegulošajā nekustamā īpašuma teritorijā. Pirms lēmuma tika veikta aptauja, kurā nepiekritu šāda lēmuma pieņemšanai, jo tas paredzēja atļauju izsniegšanu tikai ierobežotam iedzīvotāju skaitam. Vai šāds lēmums ir tiesisks? Pēc būtības tas ierobežo manas tiesības uz privātīpašumu. Vai pastāv noilgums prasības iesniegšanai tiesā, lai šo lēmumu atceltu? Paldies! 

A
atbild:
Šodien
Pauls Vasks
jurists

Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrā daļa nosaka tos jautājumus, par kuriem lemt ir tiesīga vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība. Šo jautājumu sarakstā ir arī kopīpašuma daļas lietošanas kārtības noteikšana dzīvokļu īpašnieku starpā. 

Likumā noteiktie dzīvokļu īpašnieku lēmumi, protams, var radīt zināmas neērtības un apgrūtinājumus kopīpašuma daļas lietošanā, un ikviens dzīvokļa īpašnieks ir tiesīgs balsot pret šādu lēmumu. Lēmums tomēr ir pieņemts un saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam, ja “par” balsojusi vairāk nekā puse dzīvokļu īpašnieku, izņemot tos gadījumus, kuros šā likuma 17. pantā paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība (skat. 16. panta trešo daļu). 

Ja jums ir pamats uzskatīt, ka dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir pretrunā ar Dzīvokļa īpašuma likuma normām, tad varat to pārsūdzēt tiesā. Šajā gadījumā gan attiecībā uz jūsu minēto 2022. gada lēmumu ir iestājies noilgums. Proti, likums paredz, ka prasību tiesā var celt triju mēnešu laikā no dienas, kad attiecīgā persona uzzināja vai tai vajadzēja uzzināt par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, bet ne vēlāk par gadu no lēmuma pieņemšanas dienas (skat. 16. panta ceturto daļu). Kā alternatīvu lēmuma pārsūdzēšanai jums var ieteikt ierosināt šī lēmuma pārskatīšanu. Proti, jebkuru lēmumu dzīvokļu īpašnieku kopība jebkurā laikā var atcelt vai grozīt, ja vien par šādu iniciatīvu ir iespējams savākt likumā noteikto balsu skaitu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 215 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas