E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34575
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Vai dāvinājumu var atsaukt

J
jautā:
20. novembrī, 2024
Mark

Vai 2017. gadā bija iespējams vienpusēji atcelt dāvinājuma līgumu? Esmu pazaudējis dāvinājuma līguma oriģinālu. Kur var dabūt kopiju? 

A
atbild:
27. novembrī, 2024

Civillikuma 1912. pants noteic, ka dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību.  

Noteiktos gadījumos ir iespējama arī dāvinājuma līguma atsaukšana. Proti, Civillikuma 1919. pants paredz, ka dāvinājumu var atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Par apdāvinātā nepateicību jāatzīst dāvinātāja rupji apvainojumi vārdos vai darbos, viņam tīši nodarīts svarīgs mantisks zaudējums un viņa dzīvības apdraudējums, kā arī viņa atstāšana bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt. 

Civillikuma 1923. pants nosaka: ja bezbērnu dāvinātājam vēlāk piedzimst bērni, tad viņš var atsaukt savu dāvinājumu tiktāl, cik tas vajadzīgs vēlāk dzimušo bērnu neatņemamajām daļām. 

Savukārt 1924. pants paredz, ka laulātais dāvinātājs var atsaukt pēc saderināšanās vai laulības laikā izdarītu dāvinājumu: 

  1. ja apdāvinātais laulātais mirst, neatstājot lejupējos (bērnus); 
  2. ja laulības iziršanu ar savām darbībām veicinājis tikai apdāvinātais; 
  3. ja laulība atzīta par neesošu un dāvinot dāvinātājs atvainojami maldījies par laulības esamību. 

Tāpat dāvinājums var būt ar uzlikumu: tas nozīmē, ka apdāvinātajam par saņemto dāvinājumu jāveic noteikti pienākumi, kuru neizpildes dēļ dāvinātājs var prasīt dāvinājuma atcelšanu (vairāk skatīt Civillikuma 1928.–1932. pantā). 

Tā kā dāvinājums ir divpusējs darījums, tad dāvinājuma atsaukuma gadījumā būtu noformējams davinājuma atcēlējlīgums, kuru paraksta abas puses. Savukārt, ja apdāvinātais nepiekrīt dāvinājuma atcelšanai, tad dāvinātājs var vērsties tiesā ar pamatotu prasību. 

Ja dāvinājuma līgums tika slēgts pie notāra kā publisks dokuments, tad varat vērsties pie attiecīgā notāra, lai saņemtu līguma norakstu. Savukārt, ja līgums tika slēgts privātā kārtā, tad nozīme ir tam, cik līguma eksemplāru tika sastādīti un pie kura tie glabājas (piemēram, ja līgums sastādīts divos eksmplāros – pa vienam katrai pusei –, tad varat vērsties pie dāvinātāja ar lūgumu izsniegt dāvinājuma līguma kopiju). Ja dāvinājuma priekšmets bija nekustamais īpašums un jums tika nostiprinātas īpašuma tiesības zemesgrāmatā, tad dāvinājuma līgums varētu būt pieejams arī nekustamā īpašuma zemesgrāmatas lietā. Šeit ir pieejama kontaktinformācija, kur varat uzzināt, kas nepieciešams, lai varētu ieskatīties attiecīgajā zemesgrāmatas lietā. 

Ja ir papildu jautājumi, tad aicinām vērsties pie jurista vai zvērināta advokāta. 

Vairāk par dāvinājuma līgumu varat uzzināt šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 53 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas