Vai valsts amatpersona (policijas darbinieks, robežsargs, ugunsdzēsējs glābējs) doto zvērestu var pārkāpt aiz neuzmanības? Vai tomēr zvēresta laušana notiek apzināti, tīši?
Valsts amatpersonu zvērests simbolizē atbildību un apņēmību sekot likumiem un augstiem ētikas un profesionālisma standartiem, kas nepieciešami, lai nodrošinātu attiecīgā amata izpildi, piemēram, valsts robežas aizsargāšanu, sabiedrības drošības nodrošināšanu u. tml. Zvēresta pārkāpšana ir vērtējama katrā situācijā individuāli, t. i., atkarībā no veiktā pārkāpuma un tā sekām.
Piemēram, ja amatpersona, pārkāpjot doto zvērestu, ir veikusi noziedzīgu nodarījumu, Krimināllikuma 1. pants noteic, ka pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai tāda persona, kura ir vainīga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, tas ir, kura ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības (vainas forma) izdarījusi šajā likumā paredzētu nodarījumu, kam ir visas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Nosakot noziedzīgo nodarījumu izdarījušās personas vainas formu, jākonstatē šīs personas psihiskā attieksme pret noziedzīgā nodarījuma objektīvajām pazīmēm.
Krimiāllikuma 9. pants skaidro, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar nodomu (tīši), ja persona to izdarījusi ar tiešu vai netiešu nodomu:
Savukārt 10. pantā izskaidrots, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz neuzmanības, ja persona to izdarījusi aiz noziedzīgas pašpaļāvības vai noziedzīgas nevērības:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!