E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35073
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai amatpersona var pārkāpt doto zvērestu aiz neuzmanības

J
jautā:
11. janvārī, 2025
Andrejs

Vai valsts amatpersona (policijas darbinieks, robežsargs, ugunsdzēsējs glābējs) doto zvērestu var pārkāpt aiz neuzmanības? Vai tomēr zvēresta laušana notiek apzināti, tīši? 

A
atbild:
Šodien

Valsts amatpersonu zvērests simbolizē atbildību un apņēmību sekot likumiem un augstiem ētikas un profesionālisma standartiem, kas nepieciešami, lai nodrošinātu attiecīgā amata izpildi, piemēram, valsts robežas aizsargāšanu, sabiedrības drošības nodrošināšanu u. tml. Zvēresta pārkāpšana ir vērtējama katrā situācijā individuāli, t. i., atkarībā no veiktā pārkāpuma un tā sekām. 

Piemēram, ja amatpersona, pārkāpjot doto zvērestu, ir veikusi noziedzīgu nodarījumu, Krimināllikuma 1. pants noteic, ka pie kriminālatbildības saucama un sodāma tikai tāda persona, kura ir vainīga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, tas ir, kura ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības (vainas forma) izdarījusi šajā likumā paredzētu nodarījumu, kam ir visas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Nosakot noziedzīgo nodarījumu izdarījušās personas vainas formu, jākonstatē šīs personas psihiskā attieksme pret noziedzīgā nodarījuma objektīvajām pazīmēm. 

Krimiāllikuma 9. pants skaidro, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar nodomu (tīši), ja persona to izdarījusi ar tiešu vai netiešu nodomu: 

  • noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar tiešu nodomu, ja persona apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu un to apzināti veikusi vai pieļāvusi vai arī apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu, paredzējusi nodarījuma kaitīgās sekas un vēlējusies to iestāšanos;
  • noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar netiešu nodomu, ja persona apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu, paredzējusi nodarījuma kaitīgās sekas un, kaut arī šīs sekas nav vēlējusies, apzināti pieļāvusi to iestāšanos. 

Savukārt 10. pantā izskaidrots, ka noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz neuzmanības, ja persona to izdarījusi aiz noziedzīgas pašpaļāvības vai noziedzīgas nevērības: 

  • noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz noziedzīgas pašpaļāvības, ja persona ir paredzējusi savas darbības vai bezdarbības kaitīgo seku iestāšanās iespēju, tomēr vieglprātīgi paļāvusies, ka tās varēs novērst;
  • noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu aiz noziedzīgas nevērības, ja persona nav paredzējusi savas darbības vai bezdarbības kaitīgo seku iestāšanās iespēju, kaut gan pēc nodarījuma konkrētajiem apstākļiem tai vajadzēja un tā varēja minētās kaitīgās sekas paredzēt.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 90 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas