E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35041
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai ēku var projektēt būvniecības ierosinātājs

J
jautā:
09. janvārī, 2025
Krišjānis

Vēlos paša spēkiem būvēt moduļa māju. Ir plānoti divi stāvi ar kopējo platību ap 150 m2, augstums zem 9 m. Esmu mehānikas inženieris, apguvis slodžu aprēķinus un spēju projektēt atbilstoši būvnormatīviem. Likums noteic, ka jāpiesaista būvspeciālists, bet izņēmumi ir pieļaujami speciālajos būvnoteikumos noteiktajos gadījumos (VBN 26). Savukārt Ekonomikas ministrija pie speciālajiem būvnoteikumiem pieskaita arī MK noteikumus Nr. 529, kuru 107. punktā norādīts, ka nav nepieciešamas patstāvīgās prakses arhitektūrā vai būvniecībā, ja tā ir otrās grupas dzīvojamā ēka paša vajadzībām. Otrās grupas ēka netiek iesniegta ar paskaidrojuma rakstu, bet ar būvprojektu. Apzinoties dokumentu kopumu, kas jāsagatavo, vai es kā fiziskā persona bez sertifikāta numura esmu tiesīgs legāli sagatavot būvprojektu?

A
atbild:
Šodien
Ekonomikas ministrija
Būvniecības politikas departaments

Saskaņā ar Būvniecības likuma 19.1 panta pirmo daļu būvniecības ierosinātājs būvprojekta izstrādei piesaista normatīvajiem aktiem atbilstošus būvspeciālistus vai būvkomersantus (izņemot speciālajos būvnoteikumos noteiktos gadījumus), kā arī projektēšanas uzdevumā nosaka paredzētās būves lietotāja prasības. 

Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 12. punktā ir noteikts izņēmums, kādos gadījumos būvniecības ieceres dokumentu izstrādāšanai var nepiesaistīt atbilstošus būvspeciālistus vai būvkomersantus. Proti, paskaidrojuma raksta būvniecības procesā būvniecības ierosinātājs pats var izstrādāt nepieciešamos būvniecības ieceres dokumentus savai pirmās grupas dzīvojamai ēkai vai tās daļai, pirmās grupas vai otrās grupas palīgēkai vai lauku saimniecības nedzīvojamai ēkai, kuras parametri (stāvu skaits, apbūves laukums, būvtilpums) nepārsniedz šo noteikumu 107.1. apakšpunktā minētos parametrus. 

Savukārt, ievērojot Ēku būvnoteikumu 68. punktu, būvprojekta risinājumu atbilstoši tehniskajiem vai īpašajiem noteikumiem un būvnormatīvu prasībām var izstrādāt viens būvspeciālists attiecīgajā projektēšanas jomas darbības sfērā (nepiesaistot citus būvspeciālistus), ja tiek būvēta, novietota, pārbūvēta, atjaunota vai nojaukta šo noteikumu 107. punktā minētā ēka (otrās grupas viena dzīvokļa dzīvojamā ēka, kas nav augstāka par diviem stāviem un kuras apbūves laukums nav lielāks par 400 m2 un būvtilpums – par 2000 m3) un tai nav izvirzītas īpašas prasības teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos. Būvspeciālists ir atbildīgs par būvprojektu un tā atbilstību būvniecības jomu reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem. 

Tādējādi, ja projektējamā ēka atbilst 107. punktā noteiktajiem kritērijiem (plānota vienģimeņu dzīvojamā ēka ar diviem stāviem un kopējo platību ap 150 m2), tad šādu ēku var projektēt viens būvspeciālists, piemēram, persona, kas ieguvusi patstāvīgās prakses tiesības projektēšanas jomas ēku konstrukciju darbības sfērā, nepiesaistot vēl vienu būvspeciālistu ar patstāvīgās prakses tiesībām arhitektūras jomā vai citā projektēšanas darbības sfērā. Tādā gadījumā regulējums neparedz, ka ēku var projektēt (izstrādāt būvprojektu) pats būvniecības ierosinātājs, nepiesaistot atbilstošu būvspeciālistu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 113 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas