E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34601
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
3
1
3

Kā bērnu vecākiem vienoties par uzturlīdzekļiem un saskarsmes tiesībām

J
jautā:
22. novembrī, 2024
Anonīms

Kopdzīvē ar dzīvesbiedru ir izveidojusies daudzbērnu ģimene. Bērnu tēvs palīdz bērnu audzināšanā, bet regulāri netur vārdu par savstarpēji norunāto: ko katrs dara mājās, kā pieskatīt bērnus, finansiāla rakstura domstarpības u. tml. Reizēm pēc strīda aiziet prom uz vairākām dienām, tad palieku ar visiem bērniem viena pati, kas savukārt traucē man pilnvērtīgi strādāt, ietekmē emocionālo stāvokli: vienai pieskatīt bērnus un strādāt ir ļoti sarežģīti, jo pārāk liels slogs. Neesam laulībā, bet esmu spiesta attiecības izbeigt, jo ir aizdomas par citu sievieti. Kā labāk vienoties par uzturlīdzekļiem, laiku, kad bērnus pieskatīs arī bērnu tēvs, u. c. lietām? Vai var pieprasīt tādu uzturlīdzekļu apjomu, lai būtu iespējams noalgot, piemēram, auklīti vai mājas tīrīšanas palīgu un vairs nerēķināties ar bērnu tēvu, ka viņš kādreiz arī kaut ko palīdzēs, bet beigās nekā? Bērnu tēvam parasti ir neregulāri ienākumi.  

A
atbild:
14. decembrī, 2024
Olga Lauva
juriste

Par uzturlīdzekļu samaksu bērnu vecāki var vienoties divējādi.

Pirmā iespēja ir sagatavot un noslēgt (parakstīt) vienošanos privātā kārtībā. Puses to paraksta, un katra saņem vienu dokumenta eksemplāru. Šāda vienošanās ir līgums, kas uzliek abām pusēm saistības atbilstoši Civillikuma 1511. pantam. Saskaņā ar 1587. pantu tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.

Ja saistības netiek pildītas, tad otra puse var vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par vienošanās nosacījumu neizpildi, tas ir, uzturlīdzekļu piedziņu.

Otrā iespēja ir saskaņā ar Notariāta likuma 65. pantu sagatavot vienošanos pie zvērināta notāra notariāla akta veidā. Notariālam aktam ir priekšrocības salīdzinājumā privātu vienošanos.

Notariāta likuma 107.1 panta pirmā daļa noteic, ka Civilprocesa likumā noteiktajā tiesas spriedumu izpildes kārtībā izpildāmi (nododami piespiedu izpildei) notariālā akta formā taisīti līgumi, tai skaitā vienošanās par vienreizējiem vai periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem.

Ja vienošanās netiek pildīta, tad otra puse var vērsties pie zvērināta notāra ar lūgumu sagatavot izpildrakstu zvērinātam tiesu izpildītājam, kurš uzsāks piespiedu piedziņu.

Ja bērni dzīvo pie viena vecāka, tad abi vecāki var vienoties par to, cik bieži otrs vecāks izmantos savas tiesības uz saskarsmi ar bērnu. Šāda vienošanās paredz tikšanās laiku (ilgumu un biežumu) un vietu.

Atbilstoši Civillikuma 182. panta pirmajai daļai strīda gadījumā kārtību, kādā var izmantot saskarsmes tiesības, nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu.

Nosakot saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, tiesa var noteikt, ka zināmu laika periodu (nedēļas nogales, skolas brīvdienas, vecāku atvaļinājuma laiku u. tml.) bērns pavada pie tā vecāka, pie kura nedzīvo, vai arī viņu tikšanās laiku.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 114 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas