Pēc dažiem mēnešiem man piedzims bērns. Kad bērniņu plānoju ar bērna tēvu, domāju, ka būsim kopā. Diemžēl kopdzīve nesanāk un kopā mēs nedzīvosim. Viņam jau ir vairāki bērni no iepriekšējām attiecībām. Bērnus materiāli nodrošināt viņš nevēlas. Baidos, ka viena bērnu audzināt nespēšu, tāpēc vēlētos viņu nodot adopcijai. Vai Latvijā tas ir iespējams? Esmu mēģinājusi atrast informāciju internetā, bet nevaru neko tādu atrast, tikai par to, kā kļūt par adoptētāju, nevis, ko darīt, kad, piemēram, es nevarēšu rūpēties par bērnu un vēlētos viņu nodot labās rokās. Pie ārstiem eju visu laiku, veicu regulāras vizītes, bērns ir vesels un nekādu sarežģījumu nav bijis.
Saprotot, ka topošā māmiņa ir nonākusi sarežģītā dzīves situācijā un viņai jāpieņem ļoti būtisks un nebūt ne viegls lēmums, iesakām vēlreiz rūpīgi pārdomāt un izsvērt visas iespējas māmiņai pašai rūpēties un audzināt bērniņu. Pirms lēmuma pieņemšanas aicinām topošo māmiņu vērsties savas pašvaldības sociālajā dienestā, lai pārrunās ar jomas speciālistiem noskaidrotu, kādu finansiālo palīdzību viņai piedāvā pašvaldība, kādu cita veida palīdzību un atbalstu (piemēram, ģimenes asistenta, mentora, psihologa u. c.) pēc bērna piedzimšanas viņa varētu saņemt, kas savukārt ir nozīmīgi lēmuma pieņemšanā.
Ja tomēr tiks pieņemts lēmums par bērna nodošanu adopcijai, iespējami vairāki situācijas risinājumi.
Bērna māte bērnu var atstāt dzemdību namā, taču, lai bērns pēc iespējas ātrāk nonāktu adoptētāju aprūpē, mātei dzemdību namā jāparaksta atteikšanās no bērna.
Praksē ir bijuši gadījumi, kad māte dzemdību namā iestājas bez dokumentiem, pēc dzemdībām atstājot bērnu dzemdību namā.
Pēc informācijas saņemšanas par dzemdību namā atstātu bērnu Labklājības ministrija nekavējoties uzsāk adoptētāju meklēšanu bērnam un vidēji divu trīs nedēļu laikā bērns nokļūst ģimenē.
Lai bērnu, kuru māte ir reģistrējusi dzimtsarakstu nodaļā, varētu nodot adopcijai, mātei jādod piekrišana bērna adopcijai. Saskaņā ar Civillikuma nosacījumiem to var izdarīt ne ātrāk kā sešas nedēļas pēc bērna piedzimšanas. Piekrišanu adopcijai var izteikt savas dzīvesvietas bāriņtiesā vai pie notāra. Bāriņtiesā par piekrišanas noformēšanu samaksa netiek iekasēta, turpretī, izsakot piekrišanu bērna adopcijai pie notāra, būs jāsedz notāra pakalpojumi.
Viena no iespējām, kā atteikties no bērna, ir ievietot viņu glābējsilītē, kas ir anonīma procedūra gadījumos, ja bērns nav reģistrēts.
Papildus informējam, ka pēc atteikšanās no bērna bioloģiskā māte (vai kāds cits radinieks) var vērsties bāriņtiesā, norādot vēlmi audzināt bērnu, kā arī izsakot vēlmi veikt maternitātes testu, kas nepieciešams, lai noskaidrotu bērna bioloģisko izcelsmi, līdz ar to atgriezt bērnu savā ģimenē, aprūpē un uzraudzībā.
Lai saņemtu detalizētu informāciju par bērna nodošanu adopcijai, jūs varat vērsties savas deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā. Savukārt par iespēju saņemt psihoemocionālu un finansiālu palīdzību, kā arī cita veida atbalstu pēc bērna piedzimšanas jums jāvēršas savas dzīvesvietas sociālajā dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!