Labdien! Vai ir tiesības daudzdzīvokļu mājas augšējā stāva dzīvoklī, kur ir centrālā apkure, papildus ierīkot cietā kurināmā apkures iekārtu (krāsni, kamīnu) ar atsevišķu dūmvadu caur griestiem un jumtu? Kādi noteikumi ir jāievēro, un kas ir atbildīgs par ugunsdrošības noteikumu ievērošanu, ja apkures iekārtu ierīko?
Jautājumā minētās darbības apskatāmas no trim aspektiem, proti, būvniecības tiesību, dzīvokļu īpašnieku (kopīpašnieku) tiesību un enerģētikas (komunālo pakalpojumu) aspekta.
Attiecībā uz būvniecības tiesību aspektu – minētie darbi skar ēkas ārējās konstrukcijas, paredz apkures objektu un dūmvada izbūvi, kas būtu veicami, ievērojot būvniecības normatīvos aktus. Tomēr precīza kārtība atkarīga no faktiskās situācijas un ēkas klasifikācijas (ņemot vērā, kuras grupas ēka ir konkrētā dzīvokļu ēka). Pirmšķietami, ievērojot Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumu Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” 7.2 un 7.3 punktu, būvniecības iecerei būtu izmantojams paskaidrojuma raksts vai izstrādājams būvprojekts un saņemama būvatļauja.
Attiecībā uz dzīvokļu īpašnieku tiesību aspektu jānorāda, ka ēkas jumts saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta pirmo daļu ir dzīvojamās mājas kopīpašumā esoša daļa. Tādējādi saskaņā ar minētā likuma 16. pantu un Civillikuma 1068. pantu par attiecīgo rīcību būtu pieņemams dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums.
Dzīvokļu īpašnieku kopībai būtu jālemj arī par iespēju atslēgties no centralizētās apkures (un pārtraukt aprēķināt maksu par centralizēto apkuri), taču konkrēto rīcību ierobežo arī Enerģētikas likuma 50.–52. pants, kas paredz, ka tiesības izvēlēties apkures veidu ir būvei un ēkai kopumā, nevis atsevišķām būves vai ēkas daļām. Turklāt centralizētās apkures izmaiņas būtu jāsaskaņo ar pašvaldību, kuras praksē patlaban nepiekrīt atsevišķu dzīvokļu atslēgšanai no centralizētās apkures.
Līdz ar to jāņem vērā, ka, pat veicot būvniecību atbilstoši normatīvajiem aktiem un saskaņojot būvniecības ieceri ar dzīvokļu īpašniekiem, būtu jāpārliecinās, sazinoties ar attiecīgo pašvaldību vai centralizētās apkures pakalpojuma sniedzēju, ka ir iespējams veikt individuālu atslēgšanos no centralizētās apkures. Pretējā gadījumā, ļoti iespējams, atkarībā no patērētā siltuma uzskaites veida var nākties apmaksāt centralizētās apkures izmaksas.
Attiecībā uz ugunsdrošības aspektiem, protams, jānorāda, ka par ekspluatāciju atbild lietotājs (tas ir dzīvokļa īpašnieks), bet saistībā ar atsevišķās apkures izbūvi būvniecībā iesaistītās personas būs atbildīgas saskaņā ar Būvniecības likuma 19., 19.1 un 19.2 pantu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!