Labdien! Šobrīd mēģinu saprast, kā fizisko mantojuma daļu ietekmēs tas, ja es no vecākiem mantoju pilnībā visu, piemēram, personīgo automašīnu, dzīvokli un juridisko firmu SIA, kurai ir nodokļu parāds. Ja es nespēšu segt firmas nodokļu parādu, es taču varu firmai veikt bankrota procedūru? Firmas papīros fiziskā manta nekādi nefigurē un nav apgrūtināta.
Saskaņā ar Komerclikuma 191. panta pirmo daļu dalībnieka nāves gadījumā viņam piederošā daļa pāriet mantojumā viņa mantiniekiem, ja statūtos nav noteikts, ka daļa pāriet sabiedrībai. Ja statūtos paredzēts, ka mirušā dalībnieka daļa pāriet sabiedrībai, tad sabiedrībai ir pienākums izmaksāt mantiniekiem vai – Civillikuma 416. pantā minētajā gadījumā – valstij atlīdzību atbilstoši tai likvidācijas kvotai, kuru saņemtu mirušais dalībnieks mantojuma atklāšanās brīdī.
Ja nodokļu maksātājam ir kavēti nodokļu maksājumi, tad brīdinājums par to tiek parādīts Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Sistēmā nodokļu parāds ir detalizēti atšifrēts pa maksājumu veidiem. Lai atvieglotu labprātīgu nodokļu parādu samaksu, nodokļu likumos ir paredzētas vairākas iespējas nomaksāt nodokļu parādu pa daļām. Tas, kuru iespēju nodokļu maksātājam ir tiesības izmantot, ir atkarīgs no nodokļu parāda izveidošanās iemesla un termiņa.
Ja ir pamats konstatēt, ka nokavēto nodokļu maksājumu saistības nevarēs izpildīt, tad Maksātnespējas likumā ir noteikts pienākums personai iesniegt tiesā maksātnespējas procesa pieteikumu. Informācija par maksātnespējas procesu ir pieejama Maksātnespējas administrācijas tīmekļa vietnē mna.gov.lv.
Atbilstoši Maksātnespējas likuma 178. pantam par pienākuma nepildīšanu, ja šis parādnieka pienākums iestājas saistībā ar neizpildītām nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu saistībām, piemēro naudas sodu fiziskajai personai vai valdes loceklim no sešdesmit līdz divsimt naudas soda vienībām, atņemot fiziskajai personai vai valdes loceklim tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās uz laiku no viena mēneša līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Juridiskās personas maksātnespējas process ir tiesisku pasākumu kopums, kura ietvaros no parādnieka mantas tiek segti kreditoru prasījumi, lai veicinātu parādnieka saistību izpildi.
Juridiskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanu Maksātnespējas likumā noteiktajos gadījumos var lūgt gan pats parādnieks, gan parādnieka kreditori (Maksātnespējas likuma 60. pants).
Juridiskās personas maksātnespējas procesu var uzsākt, iesniedzot rajona (pilsētas) tiesā pēc parādnieka juridiskās adreses atrašanās vietas juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.
Parādniekam ir pienākums nekavējoties iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, ja pastāv kāda no Maksātnespējas likuma 57. panta pirmās daļas 5., 6. vai 9. punktā minētajām juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm. Ja pastāv šā likuma 57. panta pirmās daļas 5. punktā minētā pazīme, tad parādniekam ir pienākums iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu gadījumos, kad nav noslēgta vienošanās ar kreditoriem vai nav ierosināta tiesiskās aizsardzības procesa lieta.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!