E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34305
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
3
3

Kam ir pienākums norēķināties par aizgājēja īpašuma parādiem

J
jautā:
21. oktobrī, 2024
Edgars

Labdien! Tikko noslēdzām mantojuma lietu, kuras ietvaros mantoju dzīvokli. Aizgājējs tajā dzīvoja viens, un man nav nekādas informācijas par apsaimniekotāju, ar pakalpojumu sniedzējiem noslēgtajiem līgumiem utt. Mantojuma lietas laikā pieteicās divi kreditori par parādiem, kas ir radušies par pakalpojumu sniegšanu jau pēc aizgājēja nāves. Iegūstot piekļuvi īpašumam, pēc pastkastītē esošajiem rēķiniem par īpašuma nodokli, apsaimniekošanu un citiem pakalpojumiem konstatēju, ka attiecīgie pakalpojumu sniedzēji ir turpinājuši sūtīt rēķinus aizgājējam (vairāk nekā gada garumā). Vai uz mani pāriet tikai tie parādi, kuri ir pieteikti mantojuma atklāšanās brīdī, un vai uz tiem var attiecināt pakalpojumus, kas sniegti pēc aizgājēja nāves? Vai uz mani pāriet nepieteiktie parādi un maksājumi, kuru sniedzēji nav pieteikušies likumā noteiktajā kārtībā mantojuma atklāšanās brīdī un kuri visu šo laiku ir aprēķinājuši jaunus maksājumus un nokavējuma procentus, piemēram, par apsaimniekošanu/zemes nodokli, vai tomēr mana atbildība par šiem pakalpojumiem un maksājumiem iestājas ar brīdi, kad mantojuma lieta tika noslēgta un īpašumtiesības reģistrētas ZG? 

A
atbild:
24. oktobrī, 2024

Mantojuma pieņemšanai ir atpakaļejošs spēks laikā: pieņemtais mantojums tiek atzīts par mantiniekam piederošu no mantojuma atklāšanās dienas (dienas, kad miris mantojuma atstājējs). Tas nozīmē, ka mantinieks, kas pieņēmis mantojumu, ir uzskatāms par nekustamā īpašuma īpašnieku no mantojuma atstājēja miršanas dienas un viņam kā īpašniekam ir pienākums apmaksāt rēķinus, kuri saistīti ar mantoto īpašumu un par kuriem samaksas pienākums radies jau pēc mantojuma atklāšanās. 

Par mantojuma atstājēja dzīves laikā uzkrātajiem parādiem mantinieks atbild tad, ja tie ir pieteikti kā pretenzijas mantojuma lietā. Nepieteiktās pretenzijas tiek dzēstas. 

Vairāk par to, kam jāmaksā visi rēķini par mirušās personas īpašumu, var izlasīt skaidrojumā “Dzīvokļa īpašnieks ir miris. Kam ir pienākums norēķināties par apsaimniekošanas pakalpojumiem?”.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 29 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas