Ja darba devējs liek parakstīt vienošanos par darba attiecību izbeigšanu

J
jautā:
13. oktobrī, 2024
Andris

Labdien! Vai darba devējs ir tiesīgs paziņot, lai pieņemu abpusējo vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, citādi viņš atradīs, par ko mani atlaist? Kā rīkoties šajā situācijā? Ja pēc šāda ultimāta es pieņemu abpusējo vienošanos un parakstu, ka man nav pretenziju, vai varu apstrīdēt šo dokumentu tiesā? Cik ilgā laikā?

A
atbild:
22. oktobrī, 2024

Darba likuma 114. pants paredz iespēju darbiniekam un darba devējam izbeigt darba tiesiskās attiecības, savstarpēji vienojoties. Savstarpējā vienošanās nozīmē, ka abas puses piekrīt vienošanās nosacījumiem. Ja darbinieks nevēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības, tad vienošanās nav iespējama. Savukārt darba devējam ir tiesības atlaist darbinieku tikai Darba likuma 101. panta noteiktajos gadījumos. Ja darbinieks ir atlaists prettiesiski, tad viņš atbilstoši Darba likuma 122. panta pirmajai daļai viena mēneša laikā no uzteikuma saņemšanas dienas var celt tiesā prasību, lai darba devēja uzteikums tiktu atzīts par spēkā neesošu. Citos gadījumos, kad ir pārkāptas darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības, viņš viena mēneša laikā no atlaišanas dienas var celt tiesā prasību par atjaunošanu darbā. Ja darbinieks “zem spiediena” ir parakstījis kādu nelabvēlīgu dokumentu, tad būtu ieteicams vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta, uzrādot parakstīto dokumentu, lai izrunātu nianses un vienotos par turpmāko rīcību. Jāatceras, ka prasību par atjaunošanu darbā var celt viena mēneša laikā no atlaišanas dienas.

Gadījumos, kad darbiniekam ir aizdomas, ka viņa tiesības ir pārkāptas, ieteicams sazināties ar Valsts darba inspekciju.