E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34181
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Par mantinieka īpašuma tiesību atpakaļejošo spēku

J
jautā:
10. oktobrī, 2024
Anna

Sveicināti! Pirms pieciem gadiem noslēdzu hipotekārā kredīta līgumu, ieķīlājot savu un savas mātes ½ domājamo daļu no viena un tā paša dzīvokļa. Māte pirms gada nomira. Hipotekārais kreditors pēc mātes miršanas no savas puses uzsāka mantojuma lietu. Pieteicos kā vienīgā mantiniece. Mantojuma apliecību saņēmu, bet zemesgrāmatā īpašuma tiesības vēl neesmu pārreģistrējusi. Hipotekārais kreditors uz manu adresi atsūtīja brīdinājumu ar ziņu, ka vērsīsies tiesā, lai mani ierakstītu kā īpašnieci un pēc tam nekavējoties vērstu piedziņu uz visu dzīvokli. Vai kreditoram tiešām ir šādas tiesības? Vai uz tiesas lēmuma pamata mani var ierakstīt kā visa dzīvokļa īpašnieci? Paldies par atbildi jau iepriekš!  

A
atbild:
23. oktobrī, 2024

Zemesgrāmatu likuma 1. pants paredz, ka nekustamo īpašumu ierakstīšana zemesgrāmatā un lietu tiesību nostiprināšana ir obligāta, taču normatīvajos aktos nav noteikts, cik ilgā laikā zemesgrāmatā ir jānostiprina savas īpašumatiesības. 

Savukārt Civillikuma 994. pants noteic, ka par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. 

Dažādu iemeslu dēļ (gan apzinātu, gan neapzinātu) īpašuma tiesību ierakstīšana zemesgrāmatā dažkārt tiek novilcināta, savukāt tiesās iesniegto prasību apmierināšana vai noraidīšana ir tikai tiesas kompetencē, taču jānorāda, ka tiesu praksē ir atzīts mantinieka īpašuma tiesību atpakaļejošais spēks.  

Proti, Augstākā tiesa ir norādījusi (skat. 2016. gada 29. februāra spriedumu lietā Nr. SKC–48/2016), ka persona iegūst īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu jau ar mantojuma atklāšanos (ar nosacījumu, ka mantinieks ir pieņēmis mantojumu likumā noteiktajā kārtībā). Mantojuma pieņemšanai ir atpakaļejošs spēks mantojuma atklāšanās brīdī: pieņemtais mantojums tiek atzīts par mantiniekam piederošu no mantojuma atklāšanās laika. Tas, ka mantinieks, kurš ir pieņēmis mantojumu likumā noteiktajā kārtībā, nav nostiprinājis iegūtās tiesības zemesgrāmatā, nav iemesls, lai mantinieku netzītu par nekustamā īpašuma īpašnieku.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 67 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas