E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34090
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Par svešas mantas piesavināšanos ir paredzēta kriminālatbildība

J
jautā:
03. oktobrī, 2024
inga

Pilngadīgs dēls no vecāku dzīvesvietas, viņiem klāt neesot, izveda daudzas vērtīgas mantas, ko savulaik iegādājās māte. Mātei ir saglabāti preču iegādes dokumenti. Dēls nevēlas atdot paņemto tehniku un mantas. Tāpat dēls bija lūdzis aizdot naudu studijām RTU. Vairāk nekā četrus gadus uz dēla kontu tika pārskaitīta nauda. Uz jautājumu, kad tiks atdots aizņēmums, atbildes nebija, un tika nobloķēti abu vecāku telefonu numuri, nekādu sakaru ar dēlu nav. Dēlam ir pastāvīgs darbs, un viņš īrē dzīvokli. Kā risināt šo nejauko situāciju? 

A
atbild:
04. novembrī, 2024

LV portāla kompetencē nav risināt strīdus, tai skaitā starp ģimenes locekļiem. Tādēļ sniegtā atbilde norādīs uz tiesisku risinājumu iespējām.   

Par mantām, kas aizvestas (nozagtas) no dzīvokļa, jums ir jāvēršas Valsts policijā ar iesniegumu. Atbilstoši likuma Par policiju 10. panta pirmās daļas 2. punktam policijas darbinieka pamatpienākumos ietilpst reģistrēt iesniegumus un informāciju par noziedzīgiem nodarījumiem un citiem likumpārkāpumiem, par notikumiem, kuri apdraud personu vai sabiedrības drošību, un par tajos iesaistītajām personām, laikus reaģēt uz sniegto informāciju, kā arī nodot kompetentajām amatpersonām un institūcijām saņemto informāciju par personu vai sabiedrības drošību apdraudošiem notikumiem (avārijām, ugunsgrēkiem, katastrofām, stihiskām nelaimēm un citiem gadījumiem).  

Kriminālprocesa likuma 369. panta pirmā daļa noteic, ka kriminālprocesa uzsākšanas iemesls ir tādu ziņu iesniegšana izmeklēšanas iestādei, prokuratūrai vai tiesai, kuras norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, vai šādu ziņu iegūšana par kriminālprocesa norisi atbildīgā iestādē. 

Ja tiks uzsākts kriminālprocess (aprakstītajā gadījumā – par piesavināšanos vai zādzību) un šī kriminālprocesa ietvaros tiks konstatēti zaudējumi cietušajam (mātei), tad atbilstoši Kriminālprocesa likuma 22. pantam mātei būs tiesības uz mantisko zaudējumu atlīdzināšanu. Kriminālprocesa likuma 350. panta trešā daļa noteic: ja cietušais uzskata, ka ar kriminālprocesā noteikto kompensāciju nav atlīdzināts viss radītais kaitējums, tad viņam ir tiesības prasīt tā atlīdzināšanu Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā. Kriminālprocesa likuma 350. panta ceturtā daļa un Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 4. punkts noteic, ka, pieprasot atlīdzību civiltiesiskā kārtībā, cietušais ir atbrīvots no valsts nodevas. Tomēr, ceļot prasību tiesā, ir jāņem vērā kriminālprocesā saņemtā kompensācija.  

Savukārt par aizdevuma līgumu ir norādāms, ka aizdevumu ir iespējams atgūt. Civillikums pieļauj aizdevuma līgumu noslēgt arī mutiski. Tomēr aizdevuma līguma rakstveida formas neesamība var apgrūtināt aizdevuma līguma nosacījumu pierādīšanu. Ja spēsiet pierādīt aizdevuma nodošanas faktu, tad aizdevumu iespējams piedzīt, ceļot prasību tiesā par aizdevuma atgriešanu. Jānorāda, ka mutiski noslēgtu līgumu var apliecināt arī aizdevuma summas pārskaitījumi starp bankas kontiem, liecinieku liecības u. tml. pierādījumi. Tomēr šajā jautājumā pirms prasības pieteikuma iesniegšanas tiesā jums ir ieteicams vērsties pie kvalificēta jurista vai zvērināta advokāta pēc konsultācijas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 92 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas