TĒMA: Tieslietas

Tiesību subjekts prasībā par goda un cieņas aizsardzību ir pati aizskartā persona

J
jautā:
16. augustā, 2024
Andrejs

Labdien! Vai var celt prasību tiesā par sociālajā medijā izteiktu goda un cieņas aizskaršanu mirušam cilvēkam?

A
atbild:
19. augustā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 1. panta pirmo daļu katrai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Likums paredz personai tiesības pieprasīt atlīdzību par personai nodarīto morālo kaitējumu, kā arī prasīt tādu ziņu, kas aizskar personas godu un cieņu, atsaukšanu (skat. Civillikuma 2352.1 pantu).

Vienlaikus jāuzsver: fakts, ka persona ir mirusi, protams, izslēdz prasības celšanas iespēju. Šādas prasības tiesības nepiemīt trešajai personai. Kā to savā 2012. gada 1. februāra spriedumā lietā Nr. SKC–8/2012 ir norādījis Augstākās tiesas Senāts, šādai prasībai ir tīri personisks raksturs, jo tā nevar tikt īstenota atdalīti no aizskartās personas. Citiem vārdiem, tiesība prasīt nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu, mantiskās kompensācijas piedziņu (Civillikuma 2352.1 pants) ir tikai tai personai, kurai kaitējums nodarīts.