Kad jāveic nekustamā īpašuma uzmērīšana

J
jautā:
13. augustā, 2024
Guna

Ja fiziskajai personai pieder nekustamais īpašums, kas sastāv no trim atsevišķiem kadastra apzīmējumiem, vai ir iespējams dāvināt citai personai tikai vienu daļu no nekustamā īpašuma ar kadastra apzīmējumu, neveicot atsevišķas uzmērīšanas? Vai tomēr, ja nodala vienu zemes vienību, jāveic viss garais ceļš?

A
atbild:
19. augustā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Matīss Rostoks, zvērināts advokāts

Saskaņā ar Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 15. panta trešo daļu nekustamā īpašuma objekta vai zemes vienības daļas noteikšana nepieciešama:

  • lai veiktu darījumu ar nekustamā īpašuma objektu;
  • lai nostiprinātu īpašuma tiesības zemesgrāmatā.

Ja ēkas vai telpu grupas daļā ir notikušas konstruktīvas izmaiņas, tad uzmērīšana jāveic tikai tajā daļā, kur notikušas izmaiņas.

Uzmērīšana jāveic arī tad, ja ir mainījies kāds no minētajiem ēkas vai telpu grupas raksturojošajiem rādītājiem:

  • telpu logu vai durvju aiļu izvietojums;
  • telpu norobežojošo konstrukciju savstarpējais izvietojums;
  • telpu vai telpu grupu savstarpējais sadalījums vai skaits;
  • telpu vai telpu grupu platība vai augstums;
  • apjoma rādītāji (piemēram, apbūves laukums, kopējā platība, būvtilpums).

Kad tiek veikta ēkas sadalīšana vairākās ēkās vai apvienošana vienā ēkā, to dara saskaņā ar normatīvajiem aktiem un akceptētu būvniecības dokumentāciju. Uzmērīšana jāveic, ja notiek izmaiņas ēkas sadales vai apvienošanas rezultātā.

Ja ir izpildījies kāds no attiecīgajiem kritērijiem, būs nepieciešama atkārtota uzmērīšana.