E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34778
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Ja pārvaldnieks neuzrāda pakalpojuma piegādātāja rēķinus

J
jautā:
10. decembrī, 2024
Ainārs

Mūsu dzīvokļu īpašnieku biedrība pēc maniem mutiskiem un rakstiskiem lūgumiem uzrādīt mājas pakalpojumu piegādātāju rēķinus (Rīgas siltums, Latvenergo u. c.) atsakās tos man sniegt. Sakarā ar to es nevaru pārbaudīt, cik korekti ir izveidojies man piestādītais ikmēneša apsaimniekošanas rēķins. Kādās organizācijās es varu sūdzēties par pakalpojumu piegādātāju rēķinu neuzrādīšanu, un kura valsts iestāde ir tiesīga pārbaudīt pārvaldnieka izrakstīto rēķinu pareizību? Ja man ir jāvēršas tiesā ar mērķi piespiest pārvaldnieku uzrādīt man pakalpojumu piegādātāju rēķinus, tad uz kādiem Civillikuma vai Patērētāju tiesību aizsardzības likuma pantiem es drīkstu atsaukties? Rēķini ir nekorekti, un pakalpojuma sniedzējs man nedod iespēju pārliecināties par rēķinu sagatavošanu. 

A
atbild:
20. decembrī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jēkabs Treijs, zvērināts advokāts

Strīdi par apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu nav pakļauti kādai speciālai izskatīšanas kārtībai. Piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs savā interneta vietnē uzsver, ka neizskata šādus jautājumus, tāpēc tie izskatāmi vispārējā procesuālajā kārtībā. 

Vispirms ieteicams vērsties pie paša apsaimniekotāja ar iesniegumu, lūdzot iepazīties ar mājas lietu. Dzīvokļa īpašuma likuma 9. panta 6. punktā noteiktas dzīvokļa īpašnieka tiesības piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā un Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 28. panta trešajā daļā noteikts, ka dzīvojamās mājas īpašniekam ir tiesības iepazīties ar mājas lietu bez ierobežojumiem un izgatavot dokumentu atvasinājumus, ievērojot personu datu aizsardzības prasības. Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 8. panta trešajā daļā ir detalizēti uzskaitīta informācija, kas iekļaujama mājas lietā. Neapšaubāmi, ka jautājumā uzdotā informācija ir iekļaujama mājas lietā un tai ir jābūt pieejamai dzīvokļu īpašniekiem. 

Minētās tiesību normas arī veido likumisku pamatu: 

  • pieprasīt apsaimniekotājam iepazīties ar mājas lietu privātā kārtā;
  • celt prasību tiesā par pienākuma uzlikšanu apsaimniekotājam nodrošināt iespēju iepazīties ar mājas lietu;
  • vērsties ar iesniegumu valsts/pašvaldības policijā Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 29. panta un 30. pantā noteiktajā kārtībā par apsaimniekotāja atteikšanos iepazīstināt dzīvokļu īpašniekus ar mājas lietu un/vai mājas lietas vešanas pārkāpumiem, ja tādi atklātos.

Būtiskiem un sistemātiskiem normatīvo aktu pārkāpumiem no apsaimniekotāja puses būtu jābūt motivācijai dzīvokļu īpašniekiem lemt par pašreizējā pārvaldīšanas līguma laušanu, jauna apsaimniekotāja piesaisti un zaudējumu kompensācijas pieprasīšanu no līdzšinējā apsaimniekotāja, ja zaudējumi ir radīti. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 27 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas